Цього року ще 26 педагогів із Закарпаття стали освітніми експертами з проведення інституційного аудиту закладів освіти.
Які функції виуонують освітні експерти під час інституційного аудити у школах Закарпаття?
Одним із пріоритетних завдань на шляху розвитку Закарпатської області є питання підвищення якості освіти, адже якісна освіта є ключовим фактором для формування освіченого суспільства та забезпечення конкурентоспроможності регіону. Важливим інструментом у цьому напрямку є інституційний аудит, який допомагає закладам освіти вдосконалювати їхню діяльність.
“Інституційний аудит – це дієвий інструмент для покращення якості освіти в школах. Його проведення дає можливість отримати об’єктивну оцінку якості освітньої діяльності закладу, визначити його сильні та слабкі сторони, а також розробити план дій щодо вдосконалення якості надання освітніх послуг у конкретному закладі освіти”, – Марія Сігетій, начальник управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області.
Будь-який аудит неможливий без залучення кваліфікованих експертів, які неупереджено та об’єктивно зможуть оцінити всі аспекти роботи закладу освіти. В управлінні Державної служби якості освіти у Закарпатській області зазначають, що робота освітніх експертів під час інституційного аудиту полягає не тільки в тому, щоб комплексно вивчити на проаналізувати діяльність школи, а перш за все вони прагнуть розкрити потенціал кожного закладу освіти, наголосити на його перевагах та запропонувати шляхи покращення.
У Закарпатській області у 2024 році пройшли навчання та отримали відповідні сертифікати 26 педагогів. Серед них освітяни Ужгородської, Мукачівської, Чопської, Солотвинської, Бедевлянської, Нересницької, Дубівської, Пийтерфолвівської, Холмківської громад. Наразі в нашій області є 226 освітніх експертів з проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти (серед них директори, їх заступники та вчителі закладів загальної середньої освіти; працівники Закарпатського інституту післядипломної освіти, місцевих відділів освіти, Ужгородського національного університету, центрів професійного розвитку педагогічних працівників, інклюзивно-ресурсних центрів).
Що роблять освітні експерти під час інституційного аудиту у закладі освіти?
– спостерігають за освітнім середовищем;
– відвідують навчальні кабінети, спортзал, актову залу та інші приміщення школи;
– спостерігають за поведінкою та спілкуванням учнів між собою та з учителями поза уроками;
– вивчають, наскільки діти почуваються вільно та безпечно, наскільки середовище школи їм «належить»;
– спостерігають за проведенням окремих навчальних занять. Водночас освітні експерти не втручаються в освітній процес, не роблять зауважень та не дають порад вчителю, а є лише спостерігачами під час занять;
– проводять інтерв’ю з директором та його заступниками;
– анкетують вчителів, учнів, та їхніх батьків. Важливою частиною аудиту школи є дослідження думки учасників освітнього процесу (що самі учні та їхні батьки кажуть про якість освіти у їхній школі, якою є думка вчителів);
– вивчають документацію школи.
Залежно від чисельності педагогічних працівників школи експертна група може складатись із 3–12 осіб. Етап роботи експертів у закладі триває 5–10 робочих днів. Втім, сама процедура аудиту займає більше часу, включаючи підготовчий етап та складання документації за результатами аудиту.
Освітні експерти роблять значний внесок у покращення якості освіти у нашій області та сприяють створенню безпечного, комфортного освітнього середовища для юних закарпатців. “Головна мета інституційного аудиту – не карати, а допомагати закладам освіти Закарпаття ставати кращими”, – зазначила начальниця управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області Марія Сігетій.
Про це Управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області
✅ Приєднуйтеся до телеграм каналу «Новини Закарпаття»