3 буддійські закони, що перевернуть ваше життя

Ви не зобов’язані практикувати йогу або слідувати аюрведической дієті, щоб включити в своє життя деякі ідеали буддизму (але якщо ви це робите, це піде вам лише на користь).

Так що, неважливо, думали ви про те, щоб привести в баланс ваші доша чи ні – це ніяк не завадить вам дізнатися про три головні елементи буддизму, «благородні істини», як їх називають самі буддисти, і про те, як їх можна включити в ваше повсякденне життя …

1. Дуккха: життя болісне, і повне страждань

Саме завдяки цій істині багато людей вважають, що буддизм песимістична або негативна релігія. І це не дивно – адже що ще можна подумати, дізнавшись, що один з наріжних стовпів цієї релігії говорить приблизно «життя є страждання». Але сенс цієї благородної істини куди глибше. Вона каже нам «життя важке, так що терпите її» … але не тільки. Так про що ж у ній йдеться насправді?

Про те, що ми часто самі робимо своє життя більш болісним, намагаючись придушити неприємні емоції, або уникнути їх. Так, наші життя неминуче повні подібними почуттями та емоціями: почуттям втрати, сумом, втомою, нудьгою, тривогою … Вони то приходять, то йдуть, і ми нічого не можемо з цим зробити.

Але занадто прив’язуючись до певних очікуванням, матеріальним предметам і обставинам, ми інколи самі створюємо для себе гостре роздратування, розчарування та інші форми страждань. То чи не краще замість того, щоб боятися страждань, або прагнути повністю від них позбутися (і ще більше засмутитися, зрозумівши, що це неможливо), постаратися їх зрозуміти і прийняти?

Як ви можете використовувати цю благородну істину в своєму повсякденному житті?

Вистачить вважати, що з вами щось не так. Зрозумійте, що смерть, старіння, хвороби, страждання і втрати – частина нашого життя. Практикуйте прийняття життя такою, яка вона є. А ще – відмовтеся від ідеї, що ваше життя повинна бути легкою і безпечною – як фізично, так і емоційно. Це неправильно, неприродно і навіюється нам ззовні – світом моди, знаменитостями і виробниками косметики.

Хвороби, розбите серце, втрати, розчарування і роздратування – все це частина нашого життя, і нам ніяк від них не сховатися, роблячи вигляд, що ми їх не помічаємо. Спробуйте прийняти недосконалість нашого життя, і відмовитися від думки, що вона повинна проходити лише певним чином, і ніяк інакше. Відкрийте ваше серце невизначеності.

2. Аніта: життя тлінне і непостійне

Анитья, або «непостійність» означає саме те, що ви думаєте – наше життя постійно змінюється. Ми вже не в силах ні повернутися в минулу мить, ні повторити її. З плином днів клітини нашого тіла постійно оновлюються, змінюються наші думки і настрій, змінюється температура за вікном і погода, а день змінює ніч. Кожен день, кожна хвилина і секунда нашого життя – інші. Завжди.

І ось у чому парадокс: коли нам погано, коли ми чимось засмучені, ідея мінливості життя здатна нас втішити. Якщо в нашому житті немає нічого постійного, це означає, що наша біль рано чи пізно мине. Але коли нам радісно і добре, ця ж ідея здатна вселити в нас страх.

Але якщо абстрагуватися від цих двох поглядів на ідею мінливості життя, то ви зрозумієте, наскільки вона звільняє. У Стародавній Греції, приблизно через 100 років після того, як Будда вперше висловив цю ідею, філософ Геракліт висловив її іншими словами: «Не можна двічі увійти в одну й ту ж річку». І він правий, адже все, що у нас є – той момент, в якому ми живемо.

Як ви можете використовувати цю благородну істину в своєму повсякденному житті?

Прийміть ідею мінливості. Прийміть той факт, що всі навколо постійно змінюється. Адже якщо ви гарненько про це подумаєте, то зрозумієте, наскільки це чудово. Так, часом ідея мінливості може здатися страшною, але зате вона допомагає нам куди більше цінувати те, що у нас є тут і зараз: наші особисті відносини, тіло, настрій, здоров’я, улюблені туфлі, робота, молодість, здравость розуму. Так давайте ж будемо цінувати приємні моменти, знаючи, що ті, що нам не подобаються, рано чи пізно пройдуть.

3. Анатма: ми постійно міняємося

Коли я запитую своїх клієнтів, чого вони хочуть домогтися від наших зустрічей, найчастіше я чую у відповідь: «Хочу знайти себе». Наша культура знизу доверху просякнута переконанням, що десь там всередині нас, чи то між серцем і печінкою, чи то в мозку, чи то десь ще можна відшукати те неподільне, непорушне і незмінне щось, яке і є нашою сутністю або душою .

Буддизм же припускає, що в нас немає ніякої постійної і незмінної сутності. Відповідно до Аніта, непостійністю, клітини нашого тіла, наші спогади, думки і обставини – загалом, все, що в підсумку і утворює нашу особистість, змінюється з часом.

Так, звичайно, всі ми володіємо особистістю, хоча вона і може змінитися з часом. У нас є імена, робота, і безліч інших ознак, які допомагають нам ідентифікувати один одного, і зрозуміти, що ми – це ми.

Але ідея про внутрішню незмінною сутності – це ще одна брехня, яку ми ввібрали разом з нашою культурою. Але в нашій владі від неї відмовитися, і тим самим прийняти, що ми й самі можемо змінитися – в будь-якому місці, і в будь-який час. Як колись сказав Тхіть Нят Хань, «Завдяки мінливості можливо все».

Як ви можете використовувати цю благородну істину в своєму повсякденному житті?

Замість того, щоб намагатися «знайти себе», краще зосередитися на створенні себе – таким, яким би вам хотілося себе бачити конкретно в цей момент. Адже наша сила в тому, що ми можемо сьогодні відчувати себе зовсім інакше, ніж вчора – і бути зовсім іншою людиною. І те, що у нас сьогодні депресія, ще не означає, що ми будемо страждати нею вічно. Ми можемо змінитися. Можемо прощати і себе, і інших.

І як тільки ми відмовимося від ідеї про те, що всередині ми нібито постійні і незмінні, нам стане куди простіше переносити мінливість життя – адже кожен новий день зустрінемо нові «ми».

Відправ другу:
Залишіть коментар