Найвідоміші побрехеньки та чутки Закарпаття у 2014 році

 

У 2014-му році в українському інформаційному просторі циркулювала величезна кількість так званих фейкових новин. Найближчим аналогом цього поняття є стара-добра газетна качка. А в широкому розумінні фейк − це підробка. З англійської слово fake перекладається як “фальшивий, підроблений, липовий”. Подібної інформації і в ЗМІ, і в буденному житті цьогоріч було багато, як ніколи раніше.

Більша частина неправдивої інформація − це робота російського агітпрому в умовах війни: візитка Яроша, розп’ятий хлопчик, “зняли в нацгвардію”, американські ракетні крейсери, які перманентно заходили в акваторію Чорного моря, реактивний винищувач, що атакував малайзійській “Боїнг” тощо.

Звісно, що не оминула ця епідемія і Закарпаття. В області найчастіше подібні “викиди” були пов’язані із найактуальнішими темами: військовий призов, вибори, кадрові призначення і війна з Росією. Така інформація поширюється за принципом, який можна проілюструвати відомим висловом: “Доки правда взується, брехня півсвіту обійде”.

До кінця року, що минає, вирішив пригадати найвідоміші фейки, які отримали поширення в області.

“Не хочу в армію!”

Найбільший і найшкідливіший пласт фейків у 2014-му стосувався служби в армії. Саме через чутки, що нібито чоловіків на Закарпатті силоміць і масово забирають служити на Донбас в області блокували автошляхи по кілька днів.

Найвідоміший випадок − перекриття міжнародної траси “Київ-Чоп” жителями села Ракошино. Через перегороджену дорогу на цьому напрямку утворилися величезні корки. Військові категорично спростовували примусове відправлення чоловіків у зону АТО, а правоохоронці з’ясовували, чи міг хтось, запускаючи чутки, навмисно спровокувати акції, щоб дестабілізувати область. В результаті масового “ісходу” ракошинських чоловіків на війну так і не відбулося, а село своєю чергою прославилося на всю область.

Наступним фейком про службу в збройних силах у Закарпатті намагалися зривати виборчий процес. Так, під час обох виборів – президентських та парламентських – розповсюджувалися чутки щодо незаконного затримання осіб чоловічої статі та примусової відправки їх для проходження служби на Сході України. Причому міліціонери разом з військовими затримували військовозобов’язаних і юнаків призовного віку не будь-де, а безпосередньо на дільницях під час голосування.

Дійшло до того, що обласний військкомат мусив офіційно спростовувати такі чутки.

Зокрема, в день виборів Президента України багатьох виборців з Берегівщини та Виноградівщини налякала новина, розповсюджена в інтернеті, що нібито угорців просто з виборчих дільниць будуть забирати до українського війська.

“За день до виборів Президента України, містом ширилися чутки: місцевих угорців, яким прийшла повістка до армії і вони не з’явилися у віськкомісаріт, забиратимуть до армії прямо з дільниць”, − розповідала голова однієї з ДВК у місті Виноградові Оксана Чедрик.
“Це фальшивка, розміщення якої направлене на створення хаосу і зрив нормального виборчого процесу виборів Президента України в краї”, − відповіли у Закарпатському облвійськоматі.

До речі, саме з цим фейком пов’язують досить низьку явку виборців у ОВК № 74 з центром у Берегові.

Звісно, що у подібних побрехеньках про призов не могло не обійтися без Правого Сектора. Так, керівник Правого сектору Закарпаття Олександр Сачко повідомляв, що отримує інформацію про те, що буцімто бійці структури їздять по селах і “забирають людей на АТО”. Це нібито відбувається разом із представниками військкомату, міліції та навіть із застосуванням зброї. Звісно, жодної конкретики ніхто не наводить, посилаючись на “десь чув, що таке було”.

Факти таких випадків, коли хтось під виглядом військовиків, міліціонерів і Правого сектору їздив і “мобілізовував” хлопців, підтверджував військовий комісар області Іван Васильцюн. За його даними, такі провокації були в Іршавському район. А чутки про такі випадки умисно поширюють на Мукачівщині, Хустщині і Тячівщині.
.
Губаль на чемоданах і міністр Балога

Фото “7 днів”

Багато фальшивої інформації було про призначення, або звільнення з високих крісел. Регулярно “звільняли” керівників районів, структурних підрозділів міліції, прокуратури та інших структур.

Звісно, що “відправляли” у відставку і теперішнього голову ОДА Василя Губаля. У жовтні з’явилося кілька повідомлень про те, що губернатор пакує валізи. Мовляв, все це через напруження у стосунках Віктора Балоги та Петра Порошенка. Сам голова Закарпатської ОДА зазначив, що не чув про свою відставку і висловив свою думку з приводу такої інформації: “Це пишуть ті, хто дуже хоче, аби я не працював головою ОДА. Мені ця новина невідома”.

Під час формування Кабінету міністрів у загальнонаціональних ЗМІ почали циркулювати чутки про те, що МВС очолить Віктор Балога. Сам політик назвав інформацію про його висунення на посаду керівника МВС фейком і порадив “не лякати ним Яценюка”.

Віктор Балога на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук відреагував на оприлюднену у ЗМІ інформацію щодо подання Президентом його кандидатури на посаду очільника Міністерства внутрішніх справ. Нардеп порадив не ставитись серйозно до цієї новини і назвав її “зайвим підтвердженням хвороби української влади, яка звикла усе вирішувати кулуарно”.

Горват, та не той

На початку виборчої кампанії у Парламент Інтернетом поширилася інформація про те, що начебто кандидат у депутати Роберт Горват “присвоїв завод” і “звільнив з роботи 7000 людей”.

Однак виявилося, що мова йде про геть іншу людину, однофамільця Роберта Горвата − Йосипа Горвата, керівника заводу “Електродвигун”, у якого з нардепом нічого спільного, крім прізвища.

Фейкові бомби

У 2014-му році в Закарпатті мінували об’єкти, так би мовити, по через раз. Більшість “замінованих” споруд − це адміністративні будівлі.

Кількість об’єктів, в яких шукали вибухівку, − вражає: Закарпатська ОДА, почесне Консульство Чехії в Ужгороді, ужгородський залізничний вокзал, Закарпатський обласний військкомат, Ужгородський міськрайонний суд, рахівський ресторан “Європа”, навіть потяг 13Л Ужгород-Київ. А Ужгородську міську раду мінували аж тричі!

2-го грудня взагалі став рекордним днем на замінування для області. Відповідні служби зафіксували одразу 4 виклики. Телефоном повідомили, що вибухівку підклали в Ужгородській міську раду, Мукачівську РДА, Чопську міську раду та податкову службу в Мукачеві.

Сценарій таких фейкових, на щастя, замінувань завжди однаковий: телефонний дзвінок з території Донбасу, попередження, коштовний виїзд цілої групи спеціалістів на місце події і спростування інформації.

Російські бойовики в закарпатських санаторіях

Величезна кількість фейкових новин поширювалася в ЗМІ після того, як в області з’явилися переселенці. Що тільки не робили в таких чутках вихідці зі Сходу: вимагали російські школи, скоювали правопорушення, скуповували за великі гроші закарпатську нерухомість. Часто такі новини писалися за принципом: чую, де дзвін, та не знаю, де він.

Позаяк майже по кожному конкретному випадку рано чи пізно з’являлися відповідні спростування. Сюди ж можна віднести і чутки про професійних бойовиків, які ховалися на території області. Зазвичай мова йшла про санаторії, пансіонати, або бази відпочинку, на яких, начебто, чекають свого часу озброєні і небезпечні російські “пси війни”.

Ярош Шредінгера

У жовтні один із закарпатських журналістів написав, що бачив Дмитра Яроша у найдорожчому ужгородському готелі “Old Continent”.

“Ужгород. Сиджу в Олд Континенті, п’ю каву. До центрального входу підлітає Mercedes s500 i caravelleз радіоглушилками. Вивалює 12 чоловік і впевнено залітає в середину. Вимагають у адміністратора кімнату для переговорів. Усі з раціями і підслушкою у вусі. А за ними заходить Ярош у спортивному костюмі. Що тут скажеш, простий собі чувак з майдану, який задекларував дохід 800 грн”, − написав журналіст у себе на сторінці в мережі фейсбук.

Прокоментувати цю інформацію журналісти попросили самого Яроша під час його офіційного візиту до обласного центру, 19 жовтня: “У п’ятницю (17-го жовтня) в Ужгороді я не був, приїхав сьогодні близько 12:00”. Лідер Правого Сектору зауважив, що у цей час перебував на Львівщині з візитами: Стрий, Жидачів, Львів.

У цьому випадку правду, вочевидь, знає тільки Дмитро Ярош та адміністрація готелю “Old Continent”.

Як Гецко грозився захопити Закарпаття

Однак всі закарпатські локальні фейки тьмяніють у порівнянні із роботою російської пропагандистської машини. Сумновідомий канал “НТВ” відзняв сюжет, в якому озброєні “правосекторівці” та Нацгвардія тримають у страху ціле Закарпаття.

“Закарпатська область, яка після перемоги Майдану, також як і Донбас, зараз захоплена сотнями озброєних бійців нацгвардію і “Правого сектора “, − повідомляє у відеоролику невизнаний прем’єр-міністр самопроголошеної республіки “Підкарпатська Русь”, Петро Гецко. Головний сепаратист Закарпаття грозиться за необхідності захопити владу в області за один день. Мовляв, “перекриємо перевали і область наша”. У сюжеті кревні русини проілюстровані історичним кадрами, на яких гуцули сплавляють ліс дарабами. Однак такі “дрібниці” не надто турбують російське телебачення, яке вже й так давно стало синонімом брехливих новин.

http://youtu.be/1EzDqbd63FE

Відправ другу:
Залишіть коментар