Модернізована система безпеки в Шенгенській зоні.Чого чекати закарпатцям?

До Європи – за відбитками пальців. З кінця січня Україна мала би приєднатися до системи безпеки «VIZ» (фактично, мова про створення єдиного електрон­ного реєстру відбитків пальців), яку країни Шенгенського простору запроваджують для всіх, хто бажає в’їхати на його територію. Передбачає вона, насамперед, обов’язкове зняття біометричних даних, що певною мірою ускладнить життя громадянам. Проте в консульствах переконують: готові максимально полегшити життя українцям. То чого чекати і коли?

Насамперед, як розповів «Закарпатці» заступник Генерального консула Генерального консульства Угорської Республіки в Ужгороді Ласло Віда, збирання біометричних даних, тобто зняття відбитків пальців при оформленні шенгенської візи, не є новацією, направленою виключно на Україну. Фактично, мова йде про запровадження додаткових заходів у системі колективної безпеки Шенгенского простору, які були погоджені всіма країнами-учасницями ще кілька років тому.

Тоді країни Шенгену ухвалили рішення про те, що всі треті країни по відношенню до Шенгенської зони будуть розподілені на різні регіони, і в кожному почергово запроваджуватимуть цю систему. Почали в 2011-му з Північної Африки, відтак поширюють на всі держави світу. Наразі дійшла черга до країн Східного партнерства, тобто до України, а з квітня систему VIS поширюватимуть і на Росію. Загалом експерти відзначають, що українці в цьому питанні навіть опинилися в «пільговій категорії», на яку ця система поширюється в останню чергу.

Як відзначає Ласло Віда, країни Шенгенського простору прекрасно усвідомлюють, що запровадження системи певною мірою може ускладнити процедуру отримання візи, тому заздалегідь подбали про те, аби максимально полегшити саму процедуру. Насамперед, усі країни зобов’язали забезпечити консульства відповідним обладнанням, і наразі всі вже відзвітували про зроблене.

Що на нас чекає? Якщо говорити по суті, то громадянин, як і досі, повинен прийти із заповненою анкетою й, крім неї та необхідного пакету документів, у консульствах чи в Центрах прийому візових анкет здати ще й відбитки пальців, а також сфотографуватися.

У консульствах передбачають, що запровадження цієї системи може викликати певні незручності для громадян, оскільки для того, щоб отримати візу, треба буде особисто з’явитися в консульстві чи у відповідному візовому центрі, у той час як досі, приміром, акредитовані турагенції могли подавати документи за всю туристичну групу. У Генконсульстві Угорської Республіки переконують, що збір біометричних даних при оформленні шенгенської візи практично не забиратиме додатковий час від заявників, оскільки вся процедура займає 3 – 5 хвилин.

«Слід відзначити, що угорські консульства працюють із відповідним обладнанням п’ять років, бо біометричні дані потрібні при оформленні так званого малого прикордонного руху, – коментує Ласло Віда. – Тобто ми маємо величезний досвід відповідної роботи і не передбачаємо жодних ускладнень». Крім того, за словами консула, для приймання біометричних даних при оформленні шенгенських віз угорські консульства мають усе необхідне обладнання буквально в кожному віконечку.

За правилами ЄС, відбитки дійсні 5 років, тобто щоразу при оформленні нової візи не треба буде знову здавати біометричні дані. Не стосуватимуться ці вимоги дітей до 12 років. А ось тим, хто планує зробити собі біометричний паспорт, відбитки потрібно буде здати двічі (і в наших паспортних столах, і в консульствах чи візових центрах), адже мова йде про дві різні бази, між якими немає ніякого зв’язку.

Щоправда, чи застосують систему вже з 29 січня, як спланували це заздалегідь краї­ни Шенгенського простору, – так і невідомо. Уже наразі виникають розмови про перенесення термінів. Ближче до кінця місяця інформація більше проясниться, і ми її подамо.

Відправ другу:
Залишіть коментар