ОБІГРІВАЧІ
Ефект: + 10 ° C
Ціна питання: 250-2500 грн
Якщо ремонт не входить у ваші плани, то найпростіший спосіб залишатися в теплі взимку – придбання обігрівача. Вибір великий (см. Графіку справа), а найоптимальнішим по співвідношенню ціна-характеристики фахівці називають конвектор. Але пам’ятайте, що практично всі системи обігріву мають спільні «протипоказання». Наприклад, у вологому приміщенні (ванною) його краще не ставити, оскільки це все ж електроприлад, незважаючи на те, що технічні характеристики деяких цього не забороняють. Крім того, на обігрівачах не можна сушити білизну, так як гаряче повітря не зможе спокійно підніматися і прилад може перегоріти. Також при роботі опалювального приладу не використовуйте подовжувач.
НОВІ РАДІАТОРИ
Ефект: + 3-6 ° C
Ціна питання: 500-7000 грн
Якщо в провінції проблему більш ефективного опалення вирішують установкою систем автономного опалення, то в Києві домогтися дозволу на автономку нереально. «Індивідуальні котли можуть перевантажувати системи газопостачання і створювати надзвичайні ситуації. Тому єдиним варіантом для киян залишається додавання секцій радіатора або заміна старих батарей », – каже майстер з встановлення радіаторів Дмитро Невестюк. Вибір: чавунні радіатори (150 грн / секція), біметалеві (100-110 грн / секція), алюмінієві (85-100 грн / секція). Перші – важкі і неестетичні, але прослужать близько 30 років і найкраще обігріють квартиру. Біметалеві теж довговічні (до 20 років), мають високу тепловіддачу і стійкі до окислення. У алюмінієвих легко регулювати температуру за допомогою термоголовки через малого обсягу води в секціях, але вони схильні до корозії.
ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧІ ВІКНА І СУПЕРПЛЕНКА
Ефект: + 2-4 ° C
Ціна питання: 3000-4000 грн
Ефективний спосіб зберегти тепло в будинку – поміняти старі вікна на металопластикові з енергозберігаючими стеклами (скло зі спеціальним покриттям). Вони пропускають сонячне світло в кімнату (ультрафіолетові промені) і не випускають тепло (інфрачервоне випромінювання). У разі якщо є енергозберігаюче скло, достатньо буде двокамерного склопакета. А от якщо ви вирішили купити вікна з звичайними стеклами, то вибирайте потрійний склопакет. Ці два варіанти практично однакові за ціною – одне вікно обійдеться в 3-4 тис. грн. Можна ще наклеїти теплосберегающую плівку. Вона не видно оку, не пропускає і УФ, і ІК-промені. Такий спосіб утеплення додасть 1-2 градуси. Варто плівка від 30 до 70 грн за 6 кв. м (2 х 3 м), включаючи 10-20 м двостороннього скотчу.
Важлива і товщина віконного профілю. «Чим він ширший, тим більше прошарок повітря, і тим тепліше буде. При цьому кількість перегородок не має значення. За вартістю переплата за більш широкий профіль буде не більше 500-600 грн на одному вікні », – розповів менеджер з продажу вікон Ігор Смолянин. Стандартний профіль має ширину 58 мм (три камери), є ще профілі на 70 мм і 90 мм на чотири і шість камер, відповідно.
Якщо міняти вікна ви не планували, можна утеплити вже наявні. Найефективніший (але і найдорожчий) спосіб – утеплення прогумованим ущільнювачем. Один метр якісного ущільнювача «E» (2-3,5 мм) коштує в районі 10 грн. Для трьох вікон вам знадобиться 10-12 м (100-120 грн). За то таке утеплення прослужить до п’яти років.
Вхідні двері
Ефект: + 2-4 ° C
Ціна питання: 6000-7000 грн
Істотні тепловтрати відбуваються через неякісну, стару або неправильно встановлену вхідні двері. Особливої різниці по теплозберігаючих властивостях між якісними дерев’яними і металевими вхідними дверима немає (ціна теж приблизно однакова – 6-7 тис грн.). Але сталеві краще вибирати з МДФ-обробкою – вони тепліше звичайних. Можна також додатково утеплити двері мінватою, пінопластом, пінополістиролом. Пласти кріпляться до полотна монтажною піною, клеєм або рідкими цвяхами. Після того як матеріал прикріплений до дверей, можна облагородити його ламінованим ДВП або інший оббивкою. А якщо конструкція дозволяє, можна зробити подвійну двері (тобто старі двері доповнити новою). Цей варіант не гірше добротного утеплення.
Усунути протяги допоможуть ущільнювачі. Поролонові – не найкраще рішення: при частому відкриванні вони прослужать недовго. Краще вибрати гумові. Якщо зазор великий – то D-подібний ущільнювач, який може перекрити щілину товщиною до 5 мм. Матеріал для обклеювання стандартної вхідних дверей обійдеться приблизно в 250 грн, плюс від 150 грн візьме майстер за роботу.
Тепла підлога
Ефект: + 4-6 ° C
Ціна питання: 1500-5000 грн
Якщо заради тепла ви готові на радикальні заходи або ваша квартира – на етапі ремонту, то є сенс утеплити підлоги. Мінвата екологічна, але ви втратите 20 см загальною висоти приміщення, решта матеріалів піднімуть підлогу на 10-15 см (керамзит, пінопласт, пінополістирол, пінополіуретан). За ціною різниці особливої не буде, але якщо у вас вдома сиро, то краще вибрати пінопласт, а якщо сухо, то краще підійде мінвата.
Ще одним варіантом може бути система «тепла підлога». Її зазвичай монтують в приміщеннях з плиткою. Наприклад, в кухні. Є кілька варіантів теплих підлог: (. 380-400 грн / кв м) електричні, інфрачервоні (. Від 450 грн / кв м, нагріваються в два рази швидше електричних) і водяні (. 360-380 грн / кв м). Останній варіант в експлуатації нічого не варто, оскільки фактично є продовженням системи центрального опалення. Але є величезний ризик, що труби в підлозі прорве, і ремонт квартир сусідів влетить в серйозні гроші. Два інших варіанти дуже затратні з електрики. «Якщо користуватися теплою підлогою кожен день, то близько 70% суми в платіжці за електрику дасть саме підлога», – каже киянка Ірина Савіна.
УТЕПЛЕННЯ СТІН
Ефект: + 4-5 ° C
Ціна питання: 10-15 тис. грн
Хорошим способом підняти температуру в приміщенні вважається утеплення стін. Утеплювати стіни можна зсередини або зовні. Майстри радять зупинитися на першому способі, пояснюючи це тим, що матеріали не будуть піддаватися впливу зовнішнього середовища і прослужать довше. Аргументація власників житла на користь зовнішнього утеплення теж розумна – вони не хочуть жертвувати житловим простором. В іншому обидва способи утеплення хороші. Для внутрішньої обробки можна вибрати: пінопласт, мінеральну вату, штукатурний розчин і гіпсокартон. Утеплення мінватою вийде дорого (від 250 грн / кв. М), з’їсть 20-25 см площі, але цей матеріал екологічніше, ніж пінопласт. Утеплення пінопластом дешевше (від 200 грн / кв. М) і вкраде менше площі (10-15 см), але утеплювач горючий і з часом просідає. Також можна утеплити житло зсередини за допомогою штукатурного розчину (50-70 грн / кв. М). Цей спосіб хороший тим, що площі займають небагато (7-8 см). Але на роботи піде 8-9 днів, так як штукатурку кладуть в три шари і кожен повинен просохнути. Якщо ви вибрали гіпсокартон (до 10 см), то краще брати вологостійкий (160-180 грн / кв. М).
Для утеплення фасаду, крім пінопласту і мінеральної вати, вам запропонують ще два варіанти – пінополістирол і пінополіуретан (від 350 грн / кв м.). За властивостями вони подібні з пінопластом: так само мають проблеми з горючістю. Мінвата в цьому плані виграє, так як вона не горить. Пінополіуретан до того ж погано переносить сонце (при нагріванні виділяє токсини), тому на нього потрібно нанести вогнетривку фарбу і захисні склади проти сонця.