Сезон збору березового соку вже розпочався. Хто знається на цьому, вже спробував цей солодкуватий корисний природний напій. Та, виявляється, береза може радувати не лише соком, а й… пивом! Як розповів газеті “Експрес” кандидат біологічних наук Іван Хом’як, в одному із глухих сіл місцеві жителі пригостили мене незвичним хмільним напоєм.
Це таке собі пиво з березового соку. З’ясувалося, що його варять там здавна – ще з XVI – XVII століть! Такий напій місцеві люди звуть “березовіцею”. Готують його у прикордонних селах на півночі України, а також у суміжних районах сусідньої Білорусі. Березових гаїв тут дуже багато, тож чи не кожен господар запасається навесні соком цих дерев. Готують з нього не лише квас, а й своєрідне пиво”.
Як його робити? Досить просто. “До двох відер березового соку додають піввідра ячмінного солоду. Ця суміш має прокиснути цілу добу, – ділиться стародавнім рецептом науковець. – Опісля туди вкидають чайну ложку солі й кип’ятять на вогні дві години. Щоби напій став пивним, слід додати шість столових ложок сухого хмелю, поварити 20 хвилин, кинути трохи дріжджів, додати патоки і меду. Після того все це має добре перебродити – і пиво готове!” Напій має міцність 15 – 20 градусів.
“Але таке пиво слід робити лише з того соку, який зібрано з беріз у чистих зонах, – застерігає Іван Хом’як. – Адже сік всотує канцерогени, важкі метали та інші шкідливі речовини. Тож не слід збирати його з дерев, які ростуть біля звалищ або уздовж автотрас. Тоді і від напою, і від продуктів з нього не буде жодної користі, а сама лише шкода”.