Сальмонельоз – інфекційна патологія шлунково-кишкового тракту, яку викликають сальмонели. Проявляється вираженою інтоксикацією та зневодненням. Але можливе і бактеріовиділення без будь-якої клінічної картини.
Сальмонели належать до анаеробів (організмів, які здатні існувати без кисню). Це палички з високим ступенем рухливості.
Сальмонели можуть жити:
у воді – близько п’яти років;
у ґрунті – до 18 місяців;
у м’ясі – у середньому до шести місяців;
на необробленій яєчній шкаралупі – від двох з половиною до трьох тижнів.
Сальмонели гинуть вже через 5-10 хвилин при нагріванні до 70 градусів за Цельсієм. Але якщо вони знаходяться у цілому шматкові м’яса, то певний час здатні витримувати і кип’ятіння. А при варінні яєць гинуть вже через 4 хвилини.
Рівень сприйнятливості людського організму до сальмонел високий. Але залежить цей факт від багатьох нюансів, в тому числі кількості бактерій, які проникли в організм, і їх антигенної структури, а також імунітету і індивідуальних особливостей людини, що заразилася. Якщо розглядати ступінь зараженості сальмонельозом у дорослих, то слід зазначити, що найбільше схильні до розвитку захворювання чоловіки і жінки старше 60 років і ті, хто має несприятливий преморбідний фон.
Існує кілька факторів, які впливають на клінічну картину і тривалість перебігу сальмонельозу у дітей. В даному випадку лікарі відзначають вікові особливості хворого, спосіб зараження інфекцією і вид збудника. Особливості сальмонельозу у дітей до 12 місяців життя слід розглянути детально: Часто хвороба супроводжується блювотою, діареєю з домішкою слизу та іноді крові.
Захворювання може мати затяжний характер (12-16 тижнів). У дитини може збільшитися селезінка та печінка. Хвороба має гострий початок. Заражається маленька дитина цього віку контактно-побутовим способом. Можуть підвищитися температурні показники тіла.
Існує кілька основних форм захворювання, при кожній з яких домінують свої ознаки сальмонельозу:
шлунково-кишкова, або гастроінтестинальна (легка, важка), яка, в свою чергу, підрозділяється на три варіанти – гастритичний, гастроентеритичний і гастроентероколітичний;
тифозна (тифоподібна);
септична;
менінгіальна;
субклінічна;
носійство.
Шлунково-кишкова – найбільш поширена форма сальмонельозу. Вона починається дуже гостро з інтоксикації. У хворого починає боліти голова, температура досягає 39 градусів, з’являються озноб і слабкість, ломота, запаморочення.
Бактеріоносійство буває гострим, транзиторним, а також хронічним.
При такій формі заражена людина залишається носієм збудника і виділяє його зовні з продуктами життєдіяльності протягом максимум 3 місяців. Якщо цей термін минув, але сальмонела продовжує виділятися носієм, стан останнього розцінюється як хронічний.
Особлива небезпека сальмонел у тому, що заражені ними продукти ніяк не змінюють свій смак, запах, колір. Помітити інфікований продукт – неможливо.
Завжди пам’ятайте: якісні, високотехнологічні лабораторні дослідження медичної лабораторії Astra-Dia завжди на сторожі правильного діагнозу.
Веб-сайт – astra-dia.ua
За додатковою інформацією звертайтесь:
0312 64 46 75; 067 312 66 69; 050 338 17 48