Уже цього року планується реставрувати Невицький замок.
Пам’ятка національного значення, яка щороку вабить багатьох туристів і є справжнім надбанням, майже зруйнована. А після нищівного буревію – і поготів. Проект на 11 млн. грн. розрахований на 2 роки. Але основна мета археологів – не реставрація фортеці, а збереження її автентичності.
Невицький замок. Одна з найстаріших споруд Закарпаття, пам’ятка національного значення, та одне з найулюбленіших місць туристів та місцевих. І… напівзруйнований.
Реставрацію фортеці мали б розпочати ще 2018-го року, але роботи так і не провели. За іронією долі, центральну вежу, яку мали б демонтувати й реставрувати, повалив сильний буревій. На щастя, у ту злощасну ніч ніхто не постраждав.
Уже цієї осені роботи можуть нарешті розпочати. На проект, який розробили ще два роки тому, загалом передбачається 11 млн. грн., з яких 10,5 млн – з державного бюджету, ще півмільйона виділить Ужгородська районна рада.
Передовсім планується відновити вежу-донжон. Більше того, її перетворять в оглядовий майданчик. До вежі спорудять східці, якими туристи зможуть піднятися на самий верх і оглянути тутешні краєвиди. Буде зроблено й освітлення стін.
Археолог та експерт проекту Олександр Дзембас каже: найважливіше – необхідно зберегти автентичність фортеці. Адже замок – не об’єкт економічного господарювання.
Але, щоб повністю відновити Невицький замок, потрібно щонайменше 10 млн євро. І майбутня реставрація – це тільки перший крок до відновлення пам’ятки.
Необхідне фінансування очікують у найближчі тиждень-два. Проект буде реалізовувати департамент культури спільно з агентством, яке й розробило проект. Мало того, триває робота над новою документацією для продовження реалізації проекту.
З часів Середньовіччя Невицький замок жодного разу не перебудовували. Фортеця досі цікавить дослідників, археологів та істориків. Тим паче, що подібних об’єктів навіть у Центральній Європі – одиниці. Закарпаттю, та й і всій Україні, є чим пишатися. Тому пам’ятку, яку не змогли зруйнувати вороги кілька століть тому, важливо не втратити нам.
(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клацнувши на заголовок матеріалу)