5 закарпатців загинуло від отруєння чадним газом у період опалювального сезону 2018-2019 років.
Усього ж в 13 випадках постраждали 28 людей. Як показала проведена експертиза, причинами такого стану справ стали несправні димові та вентиляційні канали, а також неправильна експлуатація газових приладів. Напередодні нового опалювального сезону, аби запобігти нещасним випадкам, АТ «Закарпатгаз» проводить роз’яснювальну роботу.
Що таке чадний газ і чому він небезпечний?
Чадний газ (оксид вуглецю) утворюється у результаті неповного згорання природного або у погано провітрюваних приміщеннях.
Людина не ідентифікує появу чадного газу у повітрі, однак починає відчувати нездужання, запаморочення, сонливість. Концентрація цього газу у кількості 0,5% призводить до летальних випадків впродовж 20 хвилин, а у кількості 1% — всього за 1 хвилину. Отруєння наступає внаслідок критичної нестачі кисню в організмі.
«Чадний газ – речовина без кольору та запаху. А тому – дуже небезпечний. Якщо людина, знаходячись у закритому приміщенні, відчуває головний біль і нудоту, слід терміново треба відчинити вікна та двері, вийти на вулицю і викликати фахівців за номером 104», – пояснив головний інженер АТ «Закарпатгаз» Віктор Водзінський.
Якими є основні причини, через які може утворитися чадний газ?
До основних причин слід віднести наступні (зверніть увагу, що всі вони є наслідком діяльності чи бездіяльності людини):
– самовільне встановлення газових приладів;
– відсутність вентиляційного каналу та доступу повітря у приміщення;
– несправність димових та вентиляційних каналів;
– влаштування витяжної вентиляції із штучним спонуканням у приміщенні, де встановлені газові прилади із відведенням продуктів згорання в димохід;
– негерметичність димових каналів;
– самовільне втручання в систему газопостачання власника будинку;
– несправність автоматики безпеки газових приладів;