Над офіційними особами нависає загроза викриття їхньої брехні про неучасть Росії у війні на Донбасі – Гольц
Указ президента Росії Володимира Путіна про засекречування даних про загиблих у мирний час військовослужбовців буде оскаржений у Верховному суді Росії протягом найближчих двох тижнів. Скаргу готує російський адвокат і правозахисник Іван Павлов.
Нові положення указу Володимира Путіна про засекречування втрат у мирний час суперечать вже існуючим і спрямовані на припинення «будь-яких спроб розслідувань української ситуації», написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook адвокат і правозахисник Іван Павлов. На думку Павлова і його колег з правозахисної організації «Команда 29», указ виходить за рамки можливостей, які надані законом про державну таємницю.
«На наш погляд цей пункт суперечить положенням закону про державну таємницю, оскільки він не потрапляє ні під одну з категорій відомостей, які можуть бути засекречені. Крім того, відповідно до статті сьомої закону про державну таємницю, не можуть бути засекречені відомості про надзвичайні події, що загрожують життю і здоров’ю громадян. Ми вважаємо, що відомості про втрати особового складу збройних сил є відомостями про надзвичайні події і ми переконані, що родичі військовослужбовців будуть з нами в цьому питанні солідарні», – каже Павлов.
Секретна війна
Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков, відповідаючи на запитання журналістів, сказав, що новий указ не пов’язаний з подіями в Україні. Однак, як зазначає заступник головного редактора «Щоденного журналу» Олександр Гольц, заперечуючи цей факт, російська влада лукавить.
«Цілком очевидно, що російські офіційні особи втомилися виправдовуватися, над ними весь час нависає загроза викриття їхньої брехні про неучасть Росії у війні на південному сході України. Тому вони вирішили закрити питання остаточно і поставити під загрозу кримінального переслідування тих, хто займається подібного роду розслідуваннями участі російських військ у цій війні», – вважає Гольц.
У новому указі Путіна експерти вбачають повернення до радянської практики, коли загиблих в Афганістані ховали в атмосфері секретності. Однак ті ж фахівці нагадують, що приховувати загибель людей можна було лише до тих пір, поки кількість жертв не почала вимірюватися тисячами.