Як на Андрія закарпатські дівчата ворожать

Ворожіння на Андрія: творимо долю в домашніх умовах

 

Наближається чудове свято апостола Андрія. З особливим нетерпінням його чекає молодь, тому що у андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю.
Вечір 12 грудня (напередодні свята апостола Андрія) – кращий час ворожити на судженого. У давні часи дівчата пекли ритуальні булочки «балабушки» і клали їх перед собакою. Вважалося, що та панянка, чиє частування пес візьме першої, незабаром вийде заміж. Тим, хто ще не знайшов свою долю, пропонуємо старовинні ворожіння:
В ніч на 13 грудня поклади під подушку мішечок з написаними на окремих аркушах паперу чоловічими іменами (11 імен на свій розсуд, можеш вибирати з друзів-знайомих, а один папірець залиш порожній). Вранці, 13 грудня витягни один з листків. Яке ім’я випаде – так і зватимуть твого майбутнього чоловіка. Якщо тобі дісталася «пустушка», значить – ім’я судженого поки залишається таємницею
Вважають, що чоловік, який присниться дівчині в ніч на 13-е грудня, стане її чоловіком. Тому постарайся запам’ятати того, кого побачиш уві сні. А щоб суджений приснився напевно, перед сном обов’язково подумай про людину, яка дорога твоєму серцю.
Візьми жменю конопляного насіння, вийди опівночі на вулицю, і три рази обійди довкола будинку, розсипаючи насіння і примовляючи «Я, святий Андрію, Конопельки cію! Дай-же, Боже, знати, з ким весілля грати ». І наречений тобі точно насниться!
13 грудня, в день святого Андрія, найкраще вдаються «водні» ворожіння. Увечері цього дня можна ворожити на судженого. Вважається, що якщо два рази – і в цей день, і на Святки – привидиться один і той же чоловік, ворожіння вірне і збудеться. Для цього гадання дівчині потрібна особлива підготовка. Щоб воно виявилося вірним, не можна їсти нічого м’ясного, тільки хліб і воду, але найголовніша умова – щоб у цей день усі близькі родичі були ситі. Ворожать тільки дівчата або жінки. До і після ворожіння потрібно мовчати, поки не настане ранок.
Ворожіння на дзеркалах. Передбачається, що тут повинні ворожити люди з міцними нервами. Беруться два дзеркала великої і бажано рівної величини, встановлюються один проти одного, висвітлюються двома свічками; найкраще тримати дзеркало проти висвітленого стінного дзеркала так, щоб з направленого дзеркала в стінній утворився довгий коридор, осяяний вогнями. Кімната має бути без кішок, собак, птахів і сторонніх осіб, крім однієї або двох скромних персон.Щодо останніх: вони не мають дивитися в дзеркало, не підходити до ворожбитів і не розмовляти. І ось наприкінці цього коридору і повинен з’явитися суджений; правда, дивитися доводиться іноді дуже довго, і побачити можна не тільки судженого. А і всяку нечисть, але гра варта свічок!
Запрошення на вечерю. Дівчина накриває в порожній кімнаті стіл скатертиною, кладе прилад, крім ножа і виделки, і каже: “Суджений-ряджений, приходь до мене вечеряти”. Всі виходять, а вона, залишившись одна, замикає вікна і двері і чекає. Ознаки наближення судженого: завивання вітру, удари у вікна і двері. Потім з’являється суджений. Дівчина повинна сидіти на своєму місці, не відповідати на питання, помічати риси обличчя та одяг. Суджений сідає за стіл і починає розважати її бесідою. Дівчина повинна раптово стрепенутися і впритул запитати: “Як звати?”. Суджений називає ім’я і виймає щось із кишені. У цю мить дівчина повинна сказати: “Цур, мене!” – І суджений зникає.
Ворожіння на рушнику. Зазвичай дівчата напередодні різдвяної ночі вивішують за віконця білі рушники із словами “Суджений-ряджений, прийди і утрися”. Якщо до ранку рушник буде вологим, значить, в новому році та дівчина, що вивісила цей рушник, вийде заміж, а якщо рушник залишиться сухим – засидиться дівчина в батьківському домі.
Ворожіння на сон
. Кладуть під подушку гребінець, кажучи: “Суджений-ряджений, причеши мені голову”. Суджений з’являється уві сні і чеше голову. Беруть наперсток солі, наперсток води, змішують і їдять. Лягаючи спати, дівчина каже: “Хто мій суджений, хто мій ряджений – той пити мені дасть”. Суджений уві сні і подає пити. Кладуть під подушку чотирьох карткових королів і кажуть: “Хто мій суджений, хто мій ряджений – той приснись у сні”. Суджений сниться уві сні у вигляді якого-небудь короля.
Ворожіння на ім’я. Дівчата збираються і виходять на вулицю. Тут кожна запитує по імені першого зустрічного чоловіка – його ім’я і буде ім’ям судженого.
Ворожіння на чарці і кільці. Наливають з вечора в чарку води, опускають кільце і виставляють на мороз. Перед сном приносять чарку: скільки буде горбків, стільки буде й синків, а скільки ямок – стільки доньок.
На Україні побутувало дуже багато найрізноманітніших ворожінь. Ми знаємо лише маленьку часточку ритуалів та обрядів “Андріївських вечорниць” наших предків. Проте і досі “Андріївські вечорниці” – це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх, який охоплює не тільки молодь, а і старше покоління
У це свято св. Андрія всі гадання мають чарівну силу. Але все залежить від тебе, наскільки ти будеш в них вірити. По твоїй вірі тобі відкриється майбутнє!

Вдалих ворожінь!

Джерело

 

Відправ другу:
Залишіть коментар