Нирки є одним із найбільш важливих органів організму людини. Здоров’я нирок закладається у перші роки життя дитини при умові, що її батьки здорові, не мають шкідливих звичок, супутньої соматичної патології і генетичних хвороб нирок у сімейному анамнезі.
Рідина для них – своєрідний розчинник накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі.
Достатня кількість води – запорука нормальної роботи нирок.
Хвороби нирок часто розвиваються через підвищений артеріальний тиск, діабет, зайву вагу чи куріння. Найчастіше – непомітно аж до важкої форми.
Високий артеріальний тиск – одна з найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок. Якщо ж у вас діабет, серцево-судинні захворювання, підвищений холестерин – ваші нирки в небезпеці. Також серед причин захворювання нирок є наявність інфекції в сечостатевій системі.
Єдиної класифікації захворювань нирок сьогодні не існує. В основі різних класифікацій можуть лежати такі критерії як: причини розвитку патології, локалізація ураження, характер захворювання, морфологічні, патогенетичні, клінічні особливості тощо.
Для ефективної діагностики захворювань нирок лікарі рекомендують робити комплексне лабораторне дослідження – ниркові проби та загальний аналіз сечі.
Це набір лабораторних показників, який дозволяє отримати повну інформацію про функціональний стан нирок та виявити патологію нирок на ранній стадії, попередити розвиток ускладнень.
Саме показники крові та сечі дають найбільш оперативну інформацію про проблеми з нирками.
Основні показники ниркових проб:
– креатинін (головний показник роботи нирок, кінцевий продукт енергетичного обміну у м’язах та інших тканинах, який виводиться нирками з сечею);
– сечовина (продукт розпаду білків, який виводиться переважно з сечею. Підвищення рівня сечовини може свідчити про наявність в організмі хронічної інфекційної недуги);
– сечова кислота – (речовина, яка розчиняється у крові та виводиться через сечу. Надлишок сечової кислоти накопичується в суглобах та утворює кристали)
Додатковими показниками ниркових проб є азот сечовини та загальний білок, підвищений рівень яких може вказувати на гострі та хронічні хвороби нирок, інфекції або порушення обміну речовин.
При здачі венозної крові потрібно мати на увазі такі обмеження: виключити фізичне навантаження, емоційне збудження. Не рекомендують здавати кров після впливу рентгенівських променів та фізіотерапевтичних процедур.
Для виявлення патологій нирок також потрібно здавати загальний аналіз сечі:
- загальний аналіз сечі (ЗАС)- дослідження, що дозволяє визначити її фізико-хімічні показники (колір, питома вага, кислотність, наявність / відсутність білка, глюкози, кетонових тіл, еритроцитів і т.д., рівень вмісту окремих хімічних сполук). Коштує такий аналіз в закарпатській лабораторії Астра-діа 90 гривень.
Невід’ємною частиною загального аналізу сечі є мікроскопічне вивчення осаду на вміст різних компонентів (лейкоцити, епітелій, солі, інфекції та ін.).
Для оцінки роботи нирок провідна закарпатська лабораторія “Астра-Діа” пропонує наступні дослідження:
– Ниркові проби 1 (креатинін, сечовина, сечова кислота) – вартість – 120 грн;
– Ниркові проби 2 (креатинін, сечовина, сечова кислота, загальний білок, альбумін) – вартість – 190 грн;
– Ниркові проби 3 (альбумін, сечовина, креатинін, загальний аналіз сечі з визначенням креатиніну, мікроальбуміну, білка в сечі напівкількісно) – вартість 190 грн;
– Загальний аналіз сечі (ЗАС) вартість 90 грн.
Щоб уникнути захворювань нирок важливо дотримуватися здорового харчування та вживати потрібну кількість води.
Їжа повинна рівномірно надходити в організм, не перевантажуючи травну систему і нирки, не містити критичної кількості подразнюючих речовин – солі, прянощів.
Варто додати, що фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і так зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. 45 хвилин щодня значно покращать ваш стан і мінімізують ризики розвитку хвороб нирок.
Будьте здорові і ніколи не хворійте!
Контакти лабораторії Астра-Діа для консультацій (0312)-64-46-75, 067-312-66-69, 050-338-17-48.