На період карантину та надзвичайної ситуації роботодавець може, згідно із законодавством, прийняти рішення про простій підприємства, може за згодою працівників відправити їх у відпустку за власний рахунок або ж видати наказ і перевести працівників на віддалену роботу.
ПРо це повідомляє Суспільне.
Однак примушувати працівника йти у відпустку за власний рахунок роботодавець не має права, пояснює адвокат Юрій Бауман.
В ефірі Українського радіо він розповів, що наразі у відпустку за власний рахунок можна відправляти не на 15 днів, а на весь час дії надзвичайної ситуації.
“При цьому примушувати йти у таку відпустку роботодавець не має права. Але реалії такі, що більшість громадян України працюють на приватних підприємствах, і бізнес — це господарська діяльність на власний ризик. Якщо об’єктивно зупинилися платежі, то суб’єкт господарювання звертається до колективу з пропозицією дійти згоди щодо віддаленої робити або відпустки за свій рахунок”, — охарактеризував ситуацію адвокат.
З іншого боку, за словами Баумана, єдине, що може зробити підприємець без згоди працівника, — це оголосити простій, але він все одно мусить платити частину зарплати співробітникам.
Пояснюючи суть форс-мажору, адвокат звернув увагу, що це не панацея. “На нього не можна списати всі біди і повністю зняти з себе усю відповідальність. Форс-мажор є вагомою підставою для звільнення від відповідальності або для відтермінування господарського зобов’язання”, — каже він.
Форс-мажорна обставина має бути підтверджена належним документом. Йдеться про сертифікат Торгово-промислової палати України. Довести на практиці форс-мажор можна шляхом підтвердження причинно-наслідкового зв’язку, що певна подія порушила нормальний життєвий ритм, і внаслідок цього особа не може виконати зобов’язання перед іншою особою.
“Лише коли Торгово-промислова палата визначить що, до прикладу, поширення коронавірусу є форс-мажорною обставиною, підприємець може звернутися з листом до бізнес-партнера з проханням розірвати договір чи відтермінувати виконання зобов’язань за цим договором”, — додав Бауман.