"Франківськ - не князівство". МВС відкрило справу через заяву про виселення ромів на Закарпаття

Після скандалу, спричиненого спробами міського голови Івано-Франківська Івана Марцінківа примусово вивезти ромів у Закарпатську область, МВС відкрило кримінальне провадження. Правозахисні організації та дипломатичні установи висловили своє обурення, а в самій мерії запевняють, що офіційного наказу вивозити ромів немає.

Про відкриття провадження повідомив у своєму Twitter міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, зазначивши, що позиція Марцінківа щодо ромів є неприпустимою.

Раніше слова мера Івано-Франківська у Міністерстві внутрішніх справ засудили.

“Неприпустимо, коли посадова особа дозволяє собі спілкуватися мовою ворожнечі. Ніхто не має права дискримінувати людей за будь-якою ознакою, зокрема і за національною чи етнічною приналежністю. Особливо обурює, що у цих цілях намагалися використати поліцію”, – заявив голова Нацполіції Ігор Клименко, наголосивши, що заявам Марцінківа “буде надано правову оцінку”.

Як розповіла Суспільному правозахисниця та віцепрезидентка Ромського жіночого фонду “Чіріклі” Зола Кондур, Коаліція ромських неурядових громадських організацій України у відповідь на слова мера Франківська підготувала відкритий лист, який спрямувала до мерії та інших урядових установ.

“Залежно від відповіді, ми будемо вирішувати, чи подавати в суд або вдаватися до інших дій”, – розповіла Суспільному Зола Кондур.

“Мер під час власного “виступу” неодноразово вжив висловлювання, що мають ознаки мови ворожнечі та можуть спричинити розпалювання міжнаціональної ворожнечі проти ромської національної етнічної групи”, – зауважується у листі.

Також там зазначається, що у діях поліції та мера Івано-Франківська спостерігається порушення прав ромської меншини. Ромські організації просять українську владу надати оцінку діям мера міста Івано-Франківська і вдатися до негайних дій щодо попередження антиромських настроїв та подій в регіонах України. Крім того, владу закликають привести ці питання у відповідність до законодавства України і міжнародних європейських стандартів у сфері забезпечення правового та соціального захисту, а також виробити практичні механізми ефективної реалізації прав національних меншин в активній співпраці з ромськими громадами та органами законодавчої та виконавчої влади.

Як зазначила правозахисниця, Марцінків вже вдруге робить дискримінаційні заяви щодо ромського населення.

За її словами, лист спрямували також до Офісу уповноваженого з прав людини з проханням надати оцінку діям та висловлюванням Марцінківа. Крім того, про подію сповістили міжнародні організації, що опікуються правами людини.

Як розповіла кореспондентам Суспільного регіональна представниця уповноваженого Верховної ради України з прав людини Людмила Непийвода, висловлювання Марцінківа є дискримінаційними та порушують статтю 24 Конституції України, яка гарантує громадянам рівні права та можливості, та статтю 33, яка гарантує свободу пересування та вільний вибір місця проживання.

“Висловлювання є дискримінаційними, містять етнічний профайлінг і мову ворожнечі, а також підбурювання. Міському голові направлено лист-реагування уповноваженого і в залежності від того, яку ми отримаємо зворотню інформацію: чи це буде пояснення, чи це буде спростування, чи вибачення у цьому випадку прийматимуться подальші рішення”, – повідомила Людмила Непийвода.

Як зазначила Непийвода, законодавство передбачає кримінальну відповідальність за порушення рівноправності громадян за їхніми расовими, релігійними чи іншими ознаками.

Скандал з Марцінківим помітили й за межами України. Зокрема, Стурбованість з приводу інциденту вже висловило посольство США в Україні.

“Ми глибоко стурбовані повідомленнями про дискримінацію та утиски ромів з боку міського голови Івано-Франківська. Ми закликаємо українських посадовців виступити проти нетерпимості та забезпечити захист прав людини”, – йдеться у розміщеному в Twitter повідомленні.

ua:suspilne

Відправ другу:
Залишіть коментар


Додано один коментар.