Виконавчий орган ЄС запропонував план та список рекомендацій для поступового відкриття кордонів та відновлення туризму на території Європейського союзу.
Один з головних розділів документа на сайті Єврокомісії присвячений відновленню свободи пересування територією Євросоюзу та скасуванню внутрішнього прикордонного контролю, пише Суспільне.
Зокрема, країнам, яким вдалося подолати пік поширення COVID-19, рекомендується зняти обмеження на свободу пересування. У разі якщо епідемічна ситуація в країні не дозволяє загальне зняття обмежень, тоді країна має хдійснювати поетапний план зняття карантинних обмежень. Представники Єврокомісії додали, що підхід до зняття обмежень повинен бути гнучким і включати можливість повторного посилення заходів.
У документі зазначено, що відкриття кордонів повинно проводитися на основі трьох критеріїв :
епідеміологічний (з акцентом на області, де ситуація поліпшується, на основі рекомендацій Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ECDC) та з використанням регіональної карти, розробленої ECDC);
здатність застосовувати заходи стримування впродовж усієї подорожжі, в тому числі на прикордонних переходах, включно з додатковими гарантіями та забезпеченням дистанції;
економічні та соціальні міркування, спочатку визначають пріоритетність транскордонного переміщення в ключових областях діяльності, влючно з особистими причинами.
Окремо наголошується на принципі недискримінації: у разі, коли держава-член вирішує відкрити кордони та дозволити в’їзд на її територію або в конкретні регіони і райони, вона повинна дозволяти поїздки з усіх районів, регіонів чи країн в ЄС з аналогічними епідеміологічними умовами.
Обмеження повинні бути скасовані без будь-якої дискримінації для всіх громадян ЄС і всіх жителів цієї держави, незалежно від їх національності, і повинні застосовуватися до всіх частин ЄС у схожій епідеміологічної ситуації.
Раніше представники найбільшої консервативної фракції в Європарламенті — Європейської народної партії (EVP) — вимагають від голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн скасувати прикордонний контроль в країнах Євросоюзу з 15 травня.
У поширеному та підписаному керівниками національних делегацій 12 травня листі йдеться про те, що закриття кордонів на початковому етапі поширення вірусу було виправданим рішенням, але зараз ситуація в країнах Євросоюзу знаходиться приблизно на одному рівні, й обмеження втратили сенс, передає DW.
Окрім цього, у листі озвучено вимогу скасувати обов’язковий карантин для громадян Євросоюзу, які в’їжджають в інші країни ЄС. У середу, 13 травня, Єврокомісія збирається представити план щодо поступового відкриття внутрішніх кордонів у ЄС. Він розрахований на кілька місяців.