Завершився ще один сесійний тиждень, коли народні депутати вимушені були працювати з використанням засобів захисту від підступної інфекції, що не капітулює, а навпаки, в цей період значно посилила свою руйнівну дію.
Всі ми з тривогою спостерігали за офіційними повідомленнями про сумні рекорди останніх днів у кількості нових фактів захворювань на COVID-19 практично по усів країні. Навіть заговорили про другу хвилю, яку чекали значно пізніше.
Тему пандемії жодним чином обійти не можливо, адже вона скрізь по світу, у повідомленнях ЗМІ, у страшилках щодо насування глобальної економічної кризи, у запобіжних заходах, що послаблюються одразу ж посилюються, у величезних фінансових витратах на протидію, захист, розробку ліків. І, нарешті,найголовніше – у стражданнях великої кількості людей: тяжко захворілих, здорових, але без роботи і засобів існування, під впливом величезного стресу і психологічної розбалансованості.
Нам випало увесь цей негатив подолати, знайти запобіжники,вирішити усі проблеми, кожному на своєму місці – в родині, в трудовому колективі, у суспільстві в цілому. І дай нам Боже кожному сили на цьому шляху.
Парламент працював і цього тижня продуктивно, ухвалено 20 Законів України і 15 законопроєктів розглянуто у першому читанні, це окрім інших важливих пунктів порядку денного, до речі, майже повністю виконаного, що трапляється далеко не завжди.
Серед прийнятих в цілому законів шість, або майже третина, безпосередньо підготовлені через карантин і необхідність внести відповідні зміни до діючих нормативних актів. Вони носять, як правило, тимчасовий характер і втратять свою силу після перемоги над пандемією з поверненням до нормального життя.
Тільки оце питання, як кажуть, перебуває у підвішеному стані. Коли вже життя стане нормальним? Люди втомилися, розслабляються, забувають про обережність, про яку ще забувати не слід. Результат – маємо новий сплеск захворювань, а звідси і нові заборони.
Розглядали дуже важлие питання: як же завершувати учбовий рік у середніх навчальних закладах , особливо у випускних класах. Що буде із вступною кампанією на наступний навчальний рік? Тим більше, що пробне платне опитування у червні скасували.
Ухваленим Законом №3669 знайшли наступне рішення. Випускників навчального 2019-20 року звільнено від державної підсумкової атестації і документи про середню освіту будуть видаватися в цьому році без неї. А незалежне опитування для вступу у вищі навчальні заклади абітурієнти пройдуть за власним бажанням.
До речі, на годині уряду з вуст в.о. міністра освіти пролунало повідомлення, що ЗНО буде проведено з 25 червня по 17 липня у встановленому порядку і для безпечності процесу відповідні заклади зараз відповідально готуються.
Це означає, що порядок зарахування на навчання в університети, академії, інститути і таке інше збережеться, країна не збирається повертатися до старих, часто кормпованих , правил вступу до вишів. Головне – рівень знань абітурієнта, а не сума грошей або привілеїв у батьків.
Ще один Закон відзначу, не принижуючи важливість для країни усіх ухвалених документів, це щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів – №3636. Закон дуже потрібний для економіки країни, для фінансистів, інвесторів, ним оновлена, осучаснена нормативна база, якою регулюються фондовий ринок, робота товарних бірж, ринки капіталів, обіг цінних паперів, сучасний фінансовий інструментарій.
Викладено у новій редакції вже застарілі певним чином законодавчі акти попередніх років названої тематики, чим враховано сучасний досвід розвинутих країн світу, до рівня і якості яких ми прагнемо, заявляючи про свій шлях у Європу.
Серед розглянутих у першому читанні законопрєктів відзначу Закон про народовладдя через всеукраїнський референдум. Це питання, навкруги якого, як кажуть, безліч списів поломано опонентами діючого президента. Цей Закон називався серед перших, які прийме нова влада. І ос через рік до нього дійшла черга.
І знову критики кинулися в бій. Закон не такий, толку від нього жодного, це обман, де місцеві референдуми. Це лише маленька частина зауважень, що вже прозвучали. Але, як на мене, важливо, що робота почалася є можливість відшліфувати всі його положення і зробити корисний, досконалий і потрібний закон. Що вийде з цього, час покаже.
Завершу цю коротку розповідь тим, що Програма дій Уряду, яку повторно після ретельного доопрацювання із участю усіх комітетів парламенту, вніс на затвердження Денис Шмигаль, знову не була затверджена. У підсумк, лише 207 голосів “зa”. Парламентська група “Довіра” голосувала позитивно. Але навкруги цього Уряду знову закружляла велика політика і як складеться його подальша доля наразі не відомо.
Але очільник Кабінету Міністрів не розгубився, заявивши, що вони цю Програму виконають і в парламент прийшли не за річним імунітетом, а до однодумців щодо виведення країни з непростої ситуації , в який вона зараз перебуває. Поки що взаєморозуміння з більшістю досягти не вдалося.
Наступний тиждень працюємо з виборцями. А до пленарних засідань повернемося 30 червня.
Валерій Лунченко, народний депутат України