Як у нас кажуть – не так сталося,як гадалося. Передбачали працювати цього тижня усі дні у пленарному режимі, однак, через коронавірус серед депутатів та працівників апарату, першим рішенням внесли зміни до календарного плану, якими 18-20 листопада ухвалили використати для роботи в комітетах, фракціях та групах парламенту.
Вже не вперше в цьому році, коли пандемія суттєво шкодить парламентському графіку законотворчої роботи. Ведуться розмови, що плани і графіки руйнуються настільки, що під загрозою опинився законопроект про державний бюджет на 2021 рік, що мав би бути ухвалений на початку грудня, інші важливі закони, підготовка яких гальмується через цю ж таки пандемію.
Пленарний день у вівторок також вийшов суперечливим, хоча головуюча, Віце-спікер парламенту Олена Кондратюк, єдина, яка з керівництва залишилася зараз в строю, як на мене, цілком вдало керувала процесом.
Не вдалось відтермінувати набрання чинності норм щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі та послуг, простіше – тотальне введення касових апаратів з початку наступного рок.
Також нічим не завершилася дискусія про введення Урядом до кінця листопаду карантину вихідного дня. Думки в суспільстві щодо доцільності та ефективності подібних заходів кардинально розділилися, в парламенті також. Виконавча влада залишається прихильницею свого рішення, не збираючись його змінювати. Рада свою позицію ухвалити не змогла.
А з ранку, після традиційних виступів представників фракцій і груп парламенту, на що , як відомо, щовівторка на пленарному тижні відводиться 30 хвилин, депутати слухали інформацію Уряду про боротьбу з коронавірусною хворобою в державі.
Виступив очільник Уряду Денис Шмигаль з інформацією про виконання нещодавно , 21 жовтня, прийнятої постанови ВРУ з відповідними рекомендаціями щодо подолання пандемії, про причини запровадження карантину вихідного дня та обмежувальних заходів, а також про використання коштів бюджету, спрямованих на подолання наслідків коронавірусної хвороби.
Не тільки інформував, а і відповідав на чисельні запитання присутніх депутатів. Подібна інформація була і на минулому пленарному тижні. Наведено факти, цифри, порівняльний аналіз. Очевидно, що зроблено немало. Однак хвороба в країні не переможена, люди хворіють, помирають, кількість хворих зростає. Яке ж може буди задоволення? Бажаного результату від проведеної роботи, на жаль, не має.
Не втішає, що і у світі хвороба вирує з новою силою. Ряд країн Європи ввели тотальний карантин не тільки на листопад, а вже і на грудень. Вакцини поки що не має, ефективних ліків також. Ситуація дуже складна і що світ чекає в майбутньому сказати важко. Лише оптимізм і віра в успіх людства в цій боротьбі трохи заспокоює і дає сили.
Серед результативних рішень, що були ухвалені 17 листопада, а їх менше десятка загалом, відзначу два законопроєкти щодо змін до Податкового кодексу і Державного бюджету на 2020 рік, якими, а це вже було друге читання, відкрито шлях до збільшення спеціального фонду державного бюджету на суму 10,8 млрд. грн., які надійдуть, як очікується, до завершення року від Укрнафти та НАК Нафтогазу.
Крім цього, також у другому читанні та в цілому ухвалено законопроєкт стосовно упорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій.
Зміст цього дуже необхідного і важливого на даному етапі документу полягає в тому, що до прийняття Закону про адміністративно – територіальний устрій України, що зафіксує зміни в нашій державі через процеси децентралізації, він надає можливість вирішити багато необхідних питань організації подальшого функціонування новостворених укрупнених районних адміністрацій та ОТГ.
Вирішуються питання правонаступництва щодо нерухомого майна, у тому числі земельних ділянок, майнових зобов’язань, майнових та немайнових прав, про деталі реорганізації відповідних юридичних осіб, про функціонування місцевих бюджетів до завершення року тощо.
Цей законопроєкт допоможе вирішити масу організаційних питань, які вже виникають після проведення місцевих виборів і формування нових суб’єктів місцевого самоврядування.
У календарному плані наступні пленарні засідання відбудуться вже у першій декаді грудня, якщо життєві обставини не внесуть знову відповідні , кажу так обережно, корективи.
Валерій Лунченко, народний депутат України