Кожна людина хоч би раз в житті випробовував стан смутку і безпричинної туги. Деякі люди справляються з ними досить швидко в силу темпераменту або завдяки навичкам психогігієни. Як навчитися контролювати свої емоції і виходити з пригніченого стану? Ми підготували 5 кращих способів перемогти смуток.
Неправильно, коли людині, що знаходиться в депресії, говорять: “Візьми себе в руки”! Особа в пригніченому стані відчуває сильні негативні емоції і сама хоче з них вирватися, але не знаходить для цього внутрішніх резервів. Щоб почати діяти, потрібні сили. І отримати їх можна завдяки фізичній активності.
Фізичні навантаження подарують ендорфіни
Ученими доведено, що фізичні вправи, будь то гімнастика, ходьба або зайняття в тренажерному залі, підвищують в крові рівень ендорфінів.
Навантаження мають бути досить тривалими, але такими, що не виснажують: легкість в тілі, відчуття бадьорості і свіжий погляд на речі – ось результат дії ендорфінів після зайняття спортом.
Якщо ви відчуваєте, що впадаєте в стан смутку, першим дієвим способом самодопомоги будуть фізичні навантаження. Вони – швидка допомога у разі туги.
Виберіть той вид спорту, який найбільш доступний і при цьому приносить вам задоволення:
– гімнастика в домашніх умовах;
– вправи з гімнастичним обручем;
– біг в найближчому парку;
– катання на велосипеді або роликових ковзанах;
– вправи на прес і багато що інше.
Завдяки збільшенню ендорфінів в крові ви відчуєте себе значно краще. І це дасть сили раціонально підійти до причин своєї депресії.
Підтримка близьких людей
Підтримка і підбадьорюючі слова можуть значно понизити рівень пригноблення і тривожності. Не бійтеся звертатися за підтримкою до друзів або родичів, коли її вам потрібно.
Якщо у вас немає звички скаржитися близьким людям, ви можете попросити їх безпосередньо: “Дозволь мені поскаржитися тобі на життя”. Порою десяти хвилин відвертої розмови хапає для того, щоб відчути себе краще.
Важливий нюанс: іноді з близькими людьми – батьками або партнером – у нас можуть бути натягнуті стосунки в силу якихось невирішених конфліктів. У подібних випадках спроба поплакатися в жилет може перерости у сварку через те, що родич не дає потрібної вам реакції.
Поширеними є випадки, коли замість підбадьорення нужденна людина отримує звинувачення в тому, що він сам винен. Якщо ви знаєте, що не отримаєте потрібної підтримки від найближчих людей, можна відверто поговорити зі своїми знайомими або колегами. Іноді сторонні люди можуть подивитися на ситуацію з боку і дати цінну пораду.
Виразіть свої емоції
Пригнічений стан може бути наслідком пригнічених емоцій. Нас з дитинства учили, що не можна бути злими, поганими, грубими або агресивними. І що з такими ніхто не дружить.
Проте емоції гніву або агресії – це адаптаційний механізм, що дозволяє організму скинути зайву напругу. У народі це дуже влучно називається “Випустити пару”.
Особливо страждають від неможливості виразити злість жінки – їх з дитинства учать бути добрими і ввічливими, тобто зручними в спілкуванні. Проте ця зручність може дорого коштувати самій людині.
Письмово: опишіть свій стан на папері або в особистому блозі. Ви можете писати конкретному адресатові або абстрактному ідеальному слухачеві. Також корисним буває написати листи своїм батькам або партнерові, нехай навіть ви ніколи ці послання не відправите.
У особистій бесіді з друзями або родичами – розкажіть їм про те, що ви відчуваєте, не бійтеся називати емоції своїми іменами або признаватися в “ганебних” почуттях – втомі, роздратуванні, образі. Ви відчуєте, як із словами йде напруга і біль.
Ви можете говорити вголос наодинці з собою. В цьому випадку також корисно уявити ідеального співрозмовника. Свої емоції важливо промовити, озвучити їх, щоб ви почули їх з боку.
Який би спосіб ви не вибрали, головне – говорити чесно, не приховуючи від самого себе причини своєї туги і спустошеності.
Дозвольте собі хотіти
Як часто ми відкладаємо на потім свої бажання або мрії. Хоча іноді для їх здійснення потрібно зовсім небагато. Один з кращих способів перемогти смуток – це радувати себе приємними дрібницями.
Подумайте, можливо, ви давно мріяли навчитися кататися на роликових ковзанах? Или варто купити той одяг, розпродажу якого ви чекаєте вже другий місяць? А якщо зібрати друзів і зняти заміський будинок на вихідні, провівши час за веселими колективними іграми?
Новизна відчуттів і приємні емоції допоможуть вам побороти тугу і моральну втому.
Будьте недосконалими
Знайома вам ситуація: ви знову і знову прокручуєте в голові сварку з колегою або суперечку з другом, підбираєте вдалі фрази і їсте себе зсередини за недогадливість або нерозторопність?
Річ у тому, що нам з дитинства твердили: будь сильним, не бійся і не проси. Але бажання завжди бути сильним, кращим і досконалішим може нанести серйозний ущерб нашій психіці.
Людина не машина, він не працює в автоматичному режимі і буває уразливий. І наше невдоволення своїми “недоліками” запускає в організмі негативні механізми – токсичні діалоги, описані вище, нав’язливі думки, незадоволення собою і, як наслідок, тугу і пригноблення.
Дозволити собі бути уразливим і недосконалим – важливий крок на шляху звільнення особи. Коли ви зрозумієте, що хороші без умов, просто за фактом свого існування, ви відчуєте, як багато енергії у вас з’явиться.
Це та енергія, яка раніше йшла в “чорну діру” невдоволення, самокопания, нав’язливих думок і іншого. Будьте недосконалими, і ви відчуєте сили жити.