Закарпаття з усіма нюансами було вмонтоване у всеукраїнський політичний та медійний контекст з великою маніпулятивною складовою.
Цьогорічні місцеві вибори на Закарпатті будуть в рази брудніші, ніж попередні. Такий прогноз зробив голова закарпатського осередку ВГО «Комітету виборців України» Дмитро Тужанський, коментуючи офіційний старт виборчої кампанії.
– Передумов для таких песимістичних прогнозів є відразу кілька. Як локальних, так і всеукраїнських.
Перший – це досвід виборів у Чернігові, де зашкалювали рівень маніпулятивних технологій, спекуляцій та підкупу виборців. І як не парадоксально, в тому числі з боку команди провладного кандидата. Є всі підстави вважати, що вибори в Чернігові були також полігоном для випробовування технологій, які будуть задіяні й цієї осені по всій країні, і в тому числі на Закарпатті, – пояснюють в закарпатському осередку Комітету виборців України.
– По-друге – це проблеми єдності у так званій демократичній коаліції та ситуативні альянси партій влади з представниками режиму Януковича. Це відбувається і на місцевому рівні, насамперед, в рамках висунення і погодження кандидатів за округами, – додає Дмитро Тужанський.
– По-третє, події 11 липня в Мукачеві, які потягли за собою кадрові зміни в керівництві регіону, і фактично передчасний старт виборчої кампанії. Закарпаття з усіма нюансами було вмонтоване у всеукраїнський політичний та медійний контекст з великою маніпулятивною складовою. Це триватиме і в рамках місцевих виборів. Медійна складова протистояння буде підсилена локальною особливістю, коли у кожного пристойного кандидата є власний сайт, газета, а в політичного угрупування – по цілій медіагрупі, – зауважує політичний оглядач.
– По-четверте, як і у попередні виборчі кампанії до Євромайдану, головним опонентом партії влади на Закарпатті буде Єдиний Центр. Саме між цими командами і йтиме головне протистояння – і медійне, і партійне, і особистісне. Це відбувається вже зараз, – підкреслюють в КВУ.
– По-п’яте, нове виборче законодавство, яке з огляду на чимало новел та процедурну складність, може бути використане для нечесної боротьби з конкурентами.
– Окремо варто звернути увагу на роль правоохоронних органів, зокрема у напрямку протидії підкупу виборців, що може стати головною технологією місцевих виборів 2015. Під час жодної з попередніх виборчих кампаній чи то на Закарпатті, чи то деінде в Україні, дії правоохоронців у протидії підкупу виборців не були ефективними, точніше були абсолютно неефективними. У Закарпатті це може бути підсилено тим фактором, що за підсумками подій 11 липня в Мукачеві, де силовики були однією з зацікавлених сторін та безпосередніх учасників розбірок, робота насамперед місцевої міліції, на жаль, має чітку політичну складову, – підсумував Дмитро Тужанський.
В рамках моніторингу ходу виборчої кампанії в Україні Комітет виборців України підготував розгорнуту інфографіку про форми агітації потенційних кандидатів – від зустрічі з виборцями до роздачі продуктових пакетів.