Наприкінці січня після майже місячної перерви парламентарі зібралися на завершальний пленарний тиждень четвертої сесії дев’ятого скликання.
За час, що минув після попередніх засідань у грудні минулого року, суттєво погіршилася соціально-політична атмосфера в країні. Адже до пандемічних проблем додалася тарифна криза через суттєве зростання з початку цього року вартості основних житлово-комунальних послуг. Це при тому, що доходи більшості громадян залишаються вкрай низькими. Результат – масове невдоволення і протести населення.
Верховна Рада у плановому режимі розпочала свою роботу з наміром ефективно вплинути на виконавчу владу, щоб примусити урядовців навести лад в цих надзвичайно болючих питаннях.
Вже у вівторок зранку був запрошений і доповідав про вжиті заходи та перспективу ліквідації тарифних проблем, а також стан підготовки до вакцинації країни від коронавірусу прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. А в середу було ухвалено Постанову про заходи, спрямовані на соціальний захист населення, у зв’язку з підвищенням цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги (№4650).
У підготовці проєкту цього документу брали участь представники усіх фракцій і груп парламенту, постанову при внесенні на розгляд підписали майже півтори сотні співавторів. Це кажу до того, що в документ включено багато пропозицій і заходів, виконання яких повинно сприяти зменшенню напруги у суспільстві. Однак поки що криза, на жаль, не подолана.
В цілому за пленарний тиждень з 26 по 29 січня було ухвалено близько трьох десятків позитивних рішень, майже половина з яких має вже прийнятий в цілому закон або постанову.
Продовжувалася робота над удосконаленням чинної законодавчої бази шляхом внесення актуальних змін до низки кодексів України та інших законодавчих актів з метою їх наближення до реалій життя, посилення відповідальності за різного роду порушення та з іншою метою.
Серед прийнятих в цілому відзначу Закон України про народовладдя через всеукраїнський референдум (№3612). Стільки років точилися дискусії на тему про необхідність унормувати питання референдуму, однак розмовами все й завершувалося. Нарешті маємо документ.
Якщо він отримає силу закону (оскільки поки ще не пройшов президентську гілку влади), громадяни нашої держави отримають змогу конкретно і безпосередньо впливати на прийняття найважливіших загальнодержавних рішень.
А коли в подальшому буде ухвалений подібний закон щодо місцевих референдумів, то можна буде стверджувати про наявність у нас реальних інструментів народовладдя.
До речі, законопроєкт на стадії обговорення отримав нищівну критику від опозиційних фракцій. За його ухвалення в цілому проголосували лише представники коаліції, а також депутати групи «Довіра» та частина позафракційних.
Та головне, на мою думку, що закон вже є, а внести необхідні корективи завжди можна, якщо буде така необхідність. Зробити це набагато легше і швидше, ніж роками жалітися на дефіцит потрібних законів і нічого конструктивного при цьому не робити.
Впродовж двох пленарних днів з початку за основу, а потім і в цілому були ухвалені зміни до закону «Про лікарські засоби» щодо державної реєстрації лікарських засобів під зобов’язання (№4613). Цим законом спрощується офіційний допуск для використанні в Україні якісних вакцин проти COVID-19, які нам обіцяють вже із лютого цього року.
Хотілося б, щоб обіцянки про вакцинацію були реалізовані (як це вже відбувається в багатьох сусідніх і не тільки країнах) оперативно і в необхідному обсязі. Це життєво необхідно!
Прийнятий в цілому також дуже важливий, як на мене, закон «Про Бюро економічної безпеки» (№3087-д). Так буде називатися новий центральний орган виконавчої влади, який стане єдиним правоохоронним органом для розслідування фінансово-економічних злочинів.
Коли його реально створять, буде ліквідована податкова міліція, відповідні функції приберуть в СБУ, Національній поліції тощо. Але цього ще слід почекати, адже організаційна робота потребує певного часу.
На останок ще скажу, що знову була провалена в парламенті спроба призначення Юрія Вітренка на посади віце-прем’єра та міністра енергетики. Зайшлося лише 204 голоси «за».
Четверта сесія була офіційно закритою, а п’ята розпочнеться вже незабаром, 2 лютого ‒ очікується пленарний тиждень, принаймні так за планом.
Валерій Лунченко, народний депутат України.