Паста болоньєзе і курячі наґетси. Такі страви відтепер у меню 20-ї ужгородської школи. Жодних сосисок, смаженої ковбаси й консерв — там готуються до впровадження нового шкільного меню, — каже заступниця директора Ольга Горняк. Воно передбачає зменшити кількість солі, додати фруктів, подавати більше страв із м’яса, інформує Закарпаття онлайн.
Оновити меню за збірником кулінарного експерта Євгена Клопотенка у цій та інших школах загальної середньої освіти мають до 1 вересня.
П’ятикласник Михайло, який вчиться у 20-ій школі, розповідає, що в нього на обід: “Пюре, відбивна і салат. Тут мені все смачно, і відбивна, тому що м’ясо смачне, тут завжди смачна їжа”, — розповів Михайло Стегура.
Оксана Мішко працює у шкільному буфеті. Вона розповідає про обладнання, де зберігає млинці, булочки та піцу без ковбаси.
“Воно завжди підігрівається, завжди теплесеньке і на перерві завжди все готове. Ми зранку все випікаємо і щоб було до обіду теплесеньке, ставимо — і воно все підігрівається”, — каже Оксана.
Нове меню розробляли за збірником кулінарного експерта Євгена Клопотенка, — каже шкільна кухарка Лідія Мішко. Наразі вартість харчування на одного учня тут — до 15 гривень.
“Сьогодні якраз згідно з меню Клопотенка наґетси готували. З Клопотенком ми ознайомлені вже давно і деякі страви вже готували. Ось, наприклад, пасту з соусом болоньєзе. Це спагеті з м’ясом яловичини, яке тушковане з цибулею у томатному соусі. Ми готували на сніданок, дітки їли, потроху звикають. Але треба збільшити фінансування, бо на 14, 80 грн болоньєзе важко готувати”, — розповіла шкільна кухарка.
За словами Лідії Мішко, для внесення змін до шкільного меню потрібно оновити спочатку харчоблок — докупити обладнання.
“Духова шафа, де ми випікаємо булочки, загалом усю випічку, вже має 30 років, але ми її підтримуємо у хорошому стані. Але нам зараз пропонують усю їжу на пару, таким чином ми з задоволенням готували. Якщо вона буде, тоді шафу приберемо. Нам ще потрібно холодильне обладнання для лінії роздачі, щоб ми викладали не в одноразовий посуд. Електрокотли потрібні, водонагрівач”, — додала Лідія Мішко.
Оновити потрібно 30% обладнання у цій шкільній їдальні, розповідає заступниця директора Ольга Горняк. І лише після цього можна повністю робити страви за нормами Євгена Клопотенка.
“Звичайно, я надіюся, що Міносвіти перерахує якісь гроші і з першого вересня ми будемо мати ті кошти, щоб закупити обладнання для приготування їжі за новими стандартами”, — каже Ольга Горняк.
Міністр освіти й науки Сергій Шкарлет розповів: на цей рік передбачена субвенція один мільярд грн. Ці гроші підуть і на модернізацію харчоблоків у шкільних їдальнях. Кулінар Євген Клопотенко, котрий і розробляв меню, каже: змінити харчування мають і в школах, і в дитсадках упродовж двох років.
“Це буде непростий період: ми отримаємо багато хейту. Ми до всього готові, тому що завести п’ять днів гарних овочів – це дуже важко, але ми це зробимо. ми будемо тримати фото, де будуть обвітрені яблука, бо вони будуть закуплені і будуть дуже довго лежати і не окисляться. Нічого страшного. Ми створили десь 160 позицій меню, які призведуть до того, що діти впродовж цілого місяця отримуватимуть корисну, смачну, різноманітну їжу”, — розповів Євген Клопотенко.
За словами Клопотенка, норми розробляли для уникнення захворювань в учнів, пов’язані з вживанням продуктів із великим вмістом солі та цукру. Також вводять страви без глютену. Вилучили з меню і консерви.