Закарпатські лікарі провели унікальну операцію із заміни всіх ділянок аорти

Надскладну операцію на серці з заміною всіх ділянок грудної аорти провели днями в Закарпатському обласному клінічному центрікардіології та кардіохірургії. В нашій області таке оперативне втручання проводиться вперше і як розповів Віталій КРАВЧЕНКО – заввідділом хірургічного лікування патології аорти Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова, загалом в Україні таких операцій зроблено тільки 12. Всі вони, окрім останньої, проводились виключно в Києві в НІ ССХ ім. М.М.Амосова. Про це пише ТРИБУНА.

Команда столичних фахівців у складі хірурга, анестезіолога, реаніматолога і перфузіолога,приїхала до Ужгорода, щоб спільно з колегами врятувати життя 32–річній закарпатці Світлані.

За словами Павла ЛУКАЧА – завідувача кардіохірургічного відділення КНП «Закарпатського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії» ЗОР про свою хворобу молода жінка дізналась випадково: «При черговому медогляді під час комп’ютерної томографії виявили розшарування аорти. Жінка тривалий період хворіла на артеріальну гіпертензію, яку намагались скорегувати, але, на жаль, не дуже ефективно. Це і стало причиною гострого розшарування аорти. Зазвичай, при гострому розшаруванні аорти пацієнти відчувають дуже сильній біль. По 10-бальній шкалі – 10 балів! Це найсильніший біль який може бути в людському організмі. Дуже часто пацієнти при гострому розшаруванні аорти втрачають свідомість і можуть померти.

Але у дуже обмеженого відсотку пацієнтів розшарування проходить без гострого болю. Саме цей випадок рідкість – діагностична знахідка».

В світі, оперативні втручання в кардіохірургії,виконуються на місці маніфестації хвороби, ризики та летальність таких операцій надзвичайно великі:від 10-12 відсотків у спеціалізованих високотехнологічних медзакладах до 30 % – у звичайних кардіохірургічних підрозділах. Самостійно робити такі операції вперше – завжди складний крок. В усьому світі до клініки запрошують фахівці, які оцінюють готовність всіх підрозділів, в т.ч. і інтенсивної терапії виходити пацієнта.

«Наш заклад має найбільший досвід в Україні хірургічного лікування патологій аорти – проведено більше 5 тисяч втручань, з яких п’ята частина – при найбільш важкій патології – при розшаруваннях аорти, – розповів Віталій КРАВЧЕНКО. Основний контингент хворих з патологією аорти – 40-60 річні, з яких ¾ – чоловіки. Зазвичай головна причина хвороби:некорегована артеріальна гіпертензія.

ДОВІДКОВО: Розшарування аорти (найбільшої судини в організмі людини) – небезпечна патологія, коли кров затікає між шарами стінок аорти і розшаровує їх. Якщо розшарування прориває стінку аорти повністю, то відбувається швидка масивна крововтрата. В більше ніж у 95 % випадків це призводить до смерті , навіть якщо своєчасно розпочати правильне лікування.

У пацієнтки хворобу виявлено у підгостромуперіоді. Це дало додаткові шанси і нам, і їй, щоб успішно перенести втручання і одужати. У Світлани – розрив в дузі аори. Єдиним порятунком для неї була масштабна операція – одночасна заміна ділянок висхідної, дуги та нисхідної грудної аорти. Ця операція носить назву Frozen ElephantTrunk (FET). Після передопераційного обстеження судин пацієнтці був підібраний за розміром індивідуальний протез (а це майже половина всієї людської аорти!), який забезпечить стабільність розірваної судини», – зазначив В.Кравченко .

Операція на дузі аорти вважається однією з найважчих у кардіохірургії. Вона проводиться зі штучним кровообігом, глибокою гіпотермією, коли людину охолоджують до 23 градусів і зупиняють частково кровообіг по організму, залишаючи тільки в судинах головного мозку, щоб зберегти йогоживим. Всі інші органи витримують 10-20 хвилин без кровообігу і це дозволяє встановити протез і зафіксувати його до нисхідної аорти. Ризики операції надзвичайно великі. Під час проведення такої хірургії необхідно захистити головний і спинний мозок, внутрішні органи.

Загалом вся операція тривала понад 12 годин. В операційній працювали 15 фахівців як з Київського НІ ССХ ім. М.М. Амосова, так і ЗОККД. За оцінкою столичних медиків хоча і кардіохірургічних втручання на грудній аорті є одними з найскладніших, однак високий рівень хірургічної кваліфікації, анестезіологічного і перфузіологічного забезпечення нашого регіонального закладу, дозволяє проводити такі операції самостійно.

Відправ другу:
Залишіть коментар


Додано один коментар.
  1. Дуже дякую Кравченко Віталію Івановичу та всьому медичному персоналу, який брав участь у моїй операції. Я була першою пацієнткою Віталія Івановича, якій Він зробив таку операцію!!! Велика подяка цім золотим рукам та доброму серцю людини яка нас рятує. Велика повага і пошана всьому колективу інститута їм. Амосова
    ВІТАЛІЙ ІВАНОВИЧ!!!! Бережи Вас Бог!!! І нехай додає сили та натхнення!!!