У 1890 році при Ужгородській лікарні (нині – Закарпатська обласна клінічна лікарня ім. Андрія Новака), була заснована акушерська школа. Ідея заснування закладу належала Андрію Новаку, який зумів привернути на свій бік громадськість Ужгорода та Ужанської жупи й отримав необхідну підтримку з боку відділу громадської охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ Угорщини.
Розпочавши діяльність школи у кількох приміщеннях при лікарні (1890 р.), він зумів у порівняно короткий термін здійснити добудову (1894-1895 рр.), поширивши сферу діяльності закладу на сусідні жупи. Вже за деякий час, на подарованій містом ділянці, поблизу лікарні, було зведено двоповерхову будівлю, де розташували також пологове відділення. Заклад примикав до лівого крила корпусу лікарні і складався з трьох кімнат на 15 ліжок, пологового залу, амбулаторії та аудиторії.
З часом акушерська школа Ужгорода перетворилась на інститут, де проходили навчання і спеціалізацію жінки не лише з нашого краю. Згідно з довідками, заклад, який засновано 1890 року, як акушерську школу ІІ категорії з 3-місячними курсами, 1894-го вже отримав І категорію з 5-місячним циклом навчання, протягом якого школа готувала 40 кваліфікованих акушерок. В перші 30 років своєї діяльності під керівництвом беззмінного директора Андрія Новака, школа підготувала 1607 акушерок.
В наші дні в будівлі колишньої акушерської школи розгорнутий – Обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології.
Вклад Андрія Новака в історію Закарпатської обласної лікарні є безперечно безцінним. З 2008 року медзаклад носить його ім’я, а в Музеї історії ЗОКЛ, відведено окрему кімнату з експозиціями, присвячених його життю та діяльності (“Кабінет Андрія Новака”). Тут зберігаються меблі, які були у його робочому кабінеті, книжкові шафи, а також різного роду підшивки, зокрема з акушерства та гінекології.
Приєднуйтеся до телеграм каналу «Новини Закарпаття»