Вдосконалити спільну роботу, збільшити пропускну спроможність на вантажних пунктах пропуску Закарпаття: основні завдання пілотного проєкту, який запускають українські митники та прикордонники разом із країнами сусідками Угорщиною та Словаччиною.
Одним із шляхів вирішення питання безперебійної роботи пунктів пропуску кажуть, є належна взаємодія митних та прикордонних служб обох країн. Зокрема допоможе у роботі Система раннього повідомлення про виникнення надзвичайних ситуацій на кордоні, яка успішно використовується на українсько-польському кордоні із серпня.
Закриті порти, припинення функціонування пунктів пропуску на східному та північному кордоні країни – військова агресія росії значно вплинула на ситуацію на західних кордонах України. Черги вантажівок збільшилися і на Закарпатті. Тут основними форпостами є автомобільний пункт пропуску «Чоп – Захонь» та Ужгород Вишнє-Нємицьке. Згідно домовленостей вкладання додаткових інвестицій, чи зусиль, для збільшення прохідної спроможності – необхідності немає.
Колегам із сусідніх країн запропонували поставити за мету встановити певну кількість автотранспорту, який обидві сторони зобов’язуються приймати впродовж доби. Зокрема, на КПП «Тиса», ця цифра складає 175 вантажівок на зміну.
Попередньо, пілотний проєкт триватиме впродовж лютого цього року. За результатами проєкту в травні сторонами планується підписання на постійній основі Меморандуму про запровадження «Системи раннього повідомлення про виникнення надзвичайних ситуацій на українсько-словацькому кордоні».
Подробиці в сюжеті М-Студіо:
Приєднуйтеся до телеграм каналу «Новини Закарпаття»