Закарпатцям на замітку: триває заборона на добування щуки на період її нересту

Триває заборона на добування щуки на період її нересту з 15 лютого по 31 березня 2024 року. Про це інформує Закарпатський рибоохоронний патруль.

Нерест щуки – це щось дивовижне, оскільки починається він дуже рано та проходить дещо інакше, ніж в інших риб. Нерест щуки починається при температурі води від 4 до 6 °С.

Це явище має груповий характер,- в кожній групі лише одна самка, яку супроводжує кілька самців (до 5 особин). Зазвичай такі групи рухаються повільно, продовжуючи полювати. Це єдиний період, коли щука полює зграями. В період нересту поблизу водойм можна почути гучні сплески води. Для такої мети щука обирає мілину, іноді настільки мілку, що черевом треться по дну, а спина виглядає з води. В такий період вона втрачає свою обережність і може пропливати біля самих ніг людини, яка знаходиться у воді. Часто в пошуках найзручніших місць цей хижак піднімається на десятки кілометрів вгору по течії, запливає в неглибокі річки та струмки, або знаходить затоки зі спокійною течією.

Спочатку нерестяться молоді (трьохрічні) щучки, потім на нерест ідуть все більш великі щуки і увінчується період нересту ікрометом найбільших особин. У безвітряну погоду ікрометання відбувається інтенсивно протягом усієї доби. А от під час сильного вітру щука ховається в тих місцях, які добре захищенні від хвиль. Ікру самка відкладає на рослинність, що росте на мілководді на дні водойми, а у разі її відсутності – на саме дно.

Ікра щуки має жовто–зелений колір, що дозволяє їй добре маскуватись серед минулорічної рослинності і не стати легкою здобиччю інших риб. Ікринки чималого розміру до 3 мм в діаметрі.

Розвиваються вони доволі стрімко, часто мальок з’являється на світ вже через тиждень після ікрометання та досягає розмірів до 7 мм. Після розсмоктування жовткового мішечка мальки починають харчуватись різними дрібними організмами, які мешкають у водоймі. Зазвичай це різноманітні личинки комах, мотиль, трубочники та багато іншого. Вже через місяць маленькі щучки починають поїдати мальків інших риб. До моменту їх масової появи молодь щуки вже досягає значних розмірів і переходить на хиже харчування. Взагалі щука розвивається досить швидко і вже в 3х-річному віці має вагу від 1 до 1,5 кг. Спочатку самки з самцями ростуть з однаковою швидкістю, проте поступово ріст самок стає швидшим.

Нормальний розвиток ікри щуки на дні в непроточній воді можливий тільки тому, що навесні при низькій температурі вода відносно сильно насичена киснем, а по мірі прогрівання води концентрація кисню в ній швидко падає. Таким чином, чим раніше щуки починають нереститись, тим менше ікри гине.

Ранній нерест щуки має неабияке значення для безпечного розвитку її ікри та молоді, оскільки припадає на період, коли хижаків ще немає або вони знаходяться в малорухливому стані. Проте, в багатьох водоймах чисельність щуки зменшується. Основними причинами цього являється перелов, погіршення екологічного стану водойм та особливої шкоди завдає браконьєрський вилов в період нересту, оскільки, використовуються для цього заборонені знаряддя лову.

 Приєднуйтеся до телеграм каналу «Новини Закарпаття»

Відправ другу:
Залишіть коментар