Реформа – це не тільки зміна назви "міліція" на "поліція"

Напередодні професійного свята – Дня міліції – начальник УМВС України в Закарпатській області Сергій Шаранич став гостем програми «На часі» в ефірі 21 каналу. Як позначилася війна на сході на криміногенній ситуації в нашій області, скільки правоохоронців краю служить у зоні АТО, як ведеться очищення міліцейських лав та яких змін у цій системі слід чекати – розпитувала ведуча Наталка Петерварі.

Злочинність на Закарпатті значно нижча за середньоукраїнську

Сергій Олексійович визнав: 2014-й видався важким у всіх відношеннях, і як економічна криза, так і неоголошена війна на Донбасі впливає на криміногенну ситуацію в країні. Але, попри все, крайова міліція спромоглася не допустити дестабілізації в регіоні. За статистикою, цьогоріч рівень злочинності на Закарпатті становить 81 кримінальне правопорушення на 10 тисяч осіб, у той час як по Україні – 110,8. Щодо тяжких і особливо тяжких злочинів відповідні показники у нас – 22, по державі – 35,2. Це свідчить, що в області ситуація стабільна, спокійна і контрольована правоохоронцями.

Щодо резонансних фактів, про які розповідав Сергій Шаранич, то це замовне вбивство (знайшли і замовників, і виконавців, і зброю, за допомогою якої вкоротили життя людині), викриття 18 каналів надходження наркозілля з-за кордону в Україну і затримання 8 підлітків, які самі виготовляли наркотики й споживали їх. Також проводилися різні спецоперації, як-от «Автомобіль», за якими затримали «перебиті» машини. А ще правоохоронці «накрили» злочинну групу, яка надавала фіктивні довідки власникам автівок із іноземними номерами, через що бюджет недоотримував значні кошти.

Цікава інформація прозвучала щодо посилення боротьби з квартирними крадіжками, причому практично в усіх районах. Ходять чутки, що у зв’язку з подіями на сході їх кількість суттєво зросла. Насправді порівняно з відповідним періодом минулого року в області «обчистили» всього на 9 помешкань більше – 188. Зате відсоток розкриття пішов угору. В тому числі виявили випадки, коли крадіжки скоювали люди, що приїхали до нас …на відпочинок. Затримали закарпатські міліціонери й кілька груп «домушників» по 3 – 7 чоловік, які «працювали» з використанням новітніх технологій. Ідеться про пристрої, що сканують замки, локалізують охоронні системи тощо. На рахунку таких груп – а серед них були як місцеві, так і «гастролери» – від 20-ти до 70-ти квартирних крадіжок. У Хусті, приміром, у формуванні з 7 осіб четверо виявилися неповнолітніми. Вони не лише цупили з осель закарпатців, що погано лежить, а й скоювали розбійні напади. «Малолітні ще не усвідомлюють усю повноту відповідальності, тож злочинці з досвідом легко втягують їх у свої темні справи. Причому серед залучених є як діти з неблагополучних сімей, так і з досить пристойних», – каже Сергій Шаранич.

Що стосується розбійних нападів, то їх у 2014-му маємо 33, у 23-х випадках уже висунуті підозри в скоєнні злочину. По всіх інших особи встановлені, вони перебувають у розшуку або щодо них ведуться слідчі дії.

Нелегальній зброї виставили заслін на в’їзді в область

Нелегальна зброя на руках у людей – проблема, очевидячки підігріта конфліктом на сході України. Щоб мінімізувати її масштаби, за словами полковника Шаранича, на в’їзді в область стоять блокпости, де цілодобово несуть службу наряди міліції з залученням експертів та кінологів. Вони перевіряють усі авто, які прямують на Закарпаття, а особливо прискіпливо – ті, що повертаються з зони АТО. Таким чином правоохоронці намагаються не допустити ввезення пістолетів-автоматів-гранат. «Цьогоріч у краї виявили 191 випадок незаконного поводження зі зброєю. Питання перебуває на контролі міністерства й на моєму особистому», – запевняє Сергій Олексійович. Із приводу законопроекту про легалізацію та спрощення отримання зброї, який зараз знаходиться у Верховній Раді, він переконаний: збільшення кількості власників «пушок» не посилить безпеку пересічного громадянина. Людина має право придбати те, що вона бажає, але тут питання у правовій культурі й високій свідомості. Треба розуміти, що кожен постріл може припинити чиєсь життя.

Щомісяця в зону АТО відправляється в середньому 100 міліціонерів

Закарпатські міліціонери воюють зі злочинцями не тільки в рідній області, а й у зоні АТО. «На сьогодні в нас пройшла вже восьма ротація. Кількість людей, яких відправляємо, різна, залежно від поставлених міністерством завдань, – у середньому десь по 100 чоловік. Намагаємося міняти особовий склад щомісяця, знаючи, як там важко нести службу. Але патріотичний дух наростає, і в крайовому УМВС є все більше бажаючих поїхати на схід. Люди, котрі там побували, зовсім інакше оцінюють ситуацію, в якій нині перебуває країна, в тому числі міняється й їхнє ставлення до виконання службових обов’язків», – каже Сергій Шаранич. Принагідно він подякував волонтерам, котрі допомагають нашим правоохоронцям на сході. Хоч міністерство робить усе можливе, аби міліцейські підрозділи були забезпечені всім необхідним, починаючи від одягу й закінчуючи зброєю, але підтримку людей доброї волі важко переоцінити.

До речі, сам полковник Шаранич намагається їздити до підлеглих у зону АТО якомога частіше – щоб підтримати їх, десь спрямувати роботу. Під час передостанньої ротації пообіцяв, що привезе туди ялинку, і запевняє, що обіцянку дотримає.
Реформа – це не зміна назви «міліція» на «поліція». Правоохоронці мають захищати, а не служити

Звісно, ведуча не оминула й питання очищення лав правоохоронців, на що Сергій Олексійович відповів: до цього підходять об’єктивно й виважено, ретельно вивчають кожен конкретний випадок. На сьогодні 18 співробітників звільнені за негативними мотивами, а до дисциплінарної відповідальності притягнули 372-х. До того ж, згідно з Законом України «Про очищення влади», кожен міліціонер пройде через люстрацію, люстраційна комісія вирішуватиме, кому залишатися в системі, а кому ні.

Працівники середнього й молодшого особового складу нині в середньому отримують 1890 грн на місяць, і, звичайно, ця зарплата не відповідає тій роботі, яку вони виконують. Потрібно щось міняти. Але реформування, за словами Сергія Шаранича, це не зміна назви «міліція» на «поліція», а зміна лозунгу «служити» на «захищати». Є дуже багато структур у УМВС, які не впливають на рівень злочинності. Відповідно вони будуть при міліцейських установах, проте стануть цивільними. Взагалі, наші правоохоронці хочуть перейняти все краще з досвіду поліцейських установ Європи й Америки. Деякі експерименти вже проводять. Скажімо, пробують ефективніше використовувати можливості ДАІ для охорони громадського порядку – у листопаді в Ужгороді й Мукачеві створили спільні наряди, які брали участь у резонансних затриманнях, про що писали ЗМІ. «Це вимога часу. Спільні наряди діють ефективніше й оперативніше реагують на правопорушення. Плюс вони знімають навантаження з оперативно-слідчих груп, які цілодобово працюють при чергових частинах райвідділів, і ті мають більше часу працювати над кваліфікованими подіями», – пояснює полковник.

Насамкінець Сергій Шаранич привітав усіх працівників міліції з професійним святом і побажав їм здоров’я, добробуту, здійснення найкращих сподівань та закликав їх вірно служили Україні та її громадянам.

Джерело

Відправ другу:
Залишіть коментар