Рубль "при смерті": як Росія пережила "чорний" тиждень шаленого обвалу своєї економіки

Російські багатії утратили на девальвації, нафті та санкціях майже третину статків – 63 мільярди доларів.

“Рубль при смерті”, “Зашморг санкцій на оптимістичній шиї Росії починає затягуватися”, “Путін обвалив рубль” – такими заголовками тиждень рясніла західна преса. Читайте також: 13 фактів того, що фінансова криза у Росії стане початком кінця Путіна Рубль лише за два дні впав до рекордної позначки з часів дефолту 1998-го. Росіяни, які пам’ятають знецінення вкладів та “дерев’яний” рубль у “лихі 90-ті”, кинулися змітати з полиць усе. А їхні багатії з першої сотні світового рейтингу Bloomberg рахують збитки. На девальвації, нафті та санкціях вони втратили майже третину статків – 63 мільярди доларів. Саме за анексію Криму нині розплачується Росія – визнають і в близькому оточенні Путіна. Господар Кремля вперто це не визнає.

Минулий тиждень виявився “чорним” для російського рубля. У минулий понеділок долар був по 66 рублів, а євро – по 78. Уночі Центробанк РФ збирається на екстрену нараду і не придумує нічого кращого, ніж підняти ключову ставку на 6,5% – до 17%. Такого не робили з 1998 року. За цим показником Росія одразу опиняється серед семи найгірших світових економік. Економісти твердять, що це вирок майбутньому, а росіяни питають, як зберегти те, що є. Після рішення Центробанку РФ валюта встановила абсолютний максимум. Вівторок іще більше вразив росіян – долар підскочив до 80 рублів, євро – до 100. На Московській біржі – небувалі стрибки, капіталізація всього ринку акцій Росії впала нижче “Майкрософт”, другої найдорожчої компанії США.

У Держдумі говорять про державний злочин голови Центробанку, вимагають її відставки і заразом уряду Медведєва. Банки не встигають поповнити валютні запаси в банкоматах і почали записувати людей у черги за депозитами. Кілька фінустанов припинили видачу кредитів. У Центробанку порадили росіянам учитися жити по-новому. Ті дослухалися – і день провели в банках, знімаючи рублі. Ніч витрачали їх у магазинах. За товарами для дому, технікою та шубою стояли як колись у 90-ті за дефіцитом. У магазинах електроніки – рекордний виторг. Лунало щось на кшталт не більше одного телевізора в руки. Залишилось або дороге, або порожні полиці. Вітринні екземпляри й ті розібрали.

Росія на кілька днів стала центром світового шопінгу. Американці в пітерському аеропорту скупили всі “Айфони” – у Росії вони в рублях дешевші. На кожному апараті можна наварити по 200 доларів. Покупці з Вірменії, Китаю, Білорусі, Казахстану скуповують у російських магазинах побутову техніку, ювелірку та автомобілі. Бо їхні національні валюти не так стрімко дешевшають як рубль. Сам Володимир Путін радив не чекати палацових переворотів. На щорічній підсумковій прес-конференції від нього чекали план порятунку. Але почули лише мантри про світле майбутнє і про незмінність курсу.

І кожна така відповідь штовхала рубль дедалі глибше. Не подобалися йому відповіді на запитання про Чечню та санкції, про нафтову економіку й агресію проти України. Підсумок прес-конференції – Путін обвалив рубль. А тут іще й нові удари, звідки не чекали – Куба, якій Росія пробачила тільки цього року мільйони доларів радянського боргу, відновлює дипломатичні стосунки з Америкою після 54 років конфронтації. А президент Білорусі Олександр Лукашенко закликав не молитися на одну Росію і розраховуватися за білоруську продукцію в дорогих доларі або євро. Події довкола рубля почали розгоратися стрімко.

Один за одним продавці заморожують поставки товарів у торгові мережі. Алкоголь, рибу, сік, каву та чай до російських магазинів виробники не везуть. Торговцям, незгодним на швидке подорожчання закупівельної вартості, просто призупинили поставки. 70% рітейлерів та продавці ведуть важкі переговори щодо нових цін. Модникам радять готуватися до “стильового одноманіття” – найбільші продавці одягу, взуття та аксесуарів також не хочуть працювати у збиток. Автолюбителі склали рейтинг популярних авто, які росіяни втратили – деякі автодилери припинили продаж машин, що спричинило дефіцит. Компанія з Китаю першою стала продавати машини в доларах. Через попит на нерухомість забудовники також призупинили продаж – міняють цінники.

В одній із московських компаній вартість і без того недешевого московського житла міняли дев’ять разів з початку місяця. Через послаблення рубля та обов’язковий платний тест на знання російської мови та історії з Росії їдуть трудові мігранти, кажуть у Федерації мігрантів. І не відають, що кредити та скрута на батьківщині змусять гастарбайтерів стати так званими “джихад-туристами” – вони поїдуть заробляти в гарячі точки на боці радикальних ісламістів. Російські експерти пророкують скорочення працівників. Під ударом передусім банківська галузь, рекламники, продавці розкошів. Про звільнення 70% працівників до Нового року говорять у пропагандистському телеканалі LifeNews, що день і ніч захищав Кремлівський режим.

Російські багатії з першої сотні світового рейтингу Bloomberg утратили на девальвації, нафті та санкціях майже третину статків – 63 мільярди доларів. До кінця тижня рубль трохи укріпився. А Путін зібрав півсотні великих бізнесменів. Серед них – голова “Башнафти” Євтушенков, якого минулого тижня відпустили на волю з-під домашнього арешту. Господар Кремля пообіцяв олігархам підтримку і закликав використати ситуацію, аби диверсифікувати російську економіку – те, що збирався зробити всі 15 років при владі й запізнився.

Трохи відволікся на створення суперімперії. Та замість тріумфу цей ювілейний рік став для Путіна найгіршим – у Росії вперше заговорили про повернення до 90-х – з початку року рубль девальвував на 74%, економіка регресує. Про політичні втрати годі й говорити. Росіяни знову не впевнені в завтрашньому дні. Заспокоюють себе мантрами про гречку, яка буде завжди.
Джерело

Відправ другу:
Залишіть коментар