Що і за скільки нині читають закарпатці?

Близько 80% книжок, які продають у країні – не українські.  Причому книжки далеко не першокласні, які здатні формувати свідомість. Це дані дослідження, що були оприлюднені на нещодавній конференції з проблем читання і книговидання, що проходила у бібліотеці Києво-Могилянської академії. Також складне питання – політика наповнення українських публічних бібліотек книгою, прозорість у використанні тих коштів, які держава витрачає на книжку. А є ще інша проблема – якість і інтелектуальна вартісність літератури. З одного боку, книгарні, аби вижити, змушені продавати те, що «піпл хаває», з іншого – в Україні не існує прозорої системи книгорозповсюдження, а не кожен із авторів може пробитися на полиці магазинів самостійно. Адже книжковий роздріб працює за принципом запиту від кінцевого споживача. Які книжки затребувані, такі і наявні у роздрібних книжкових магазинах. Будь-яка книгарня зацікавлена у тому, щоб першою представити покупцям видання, на яке всі чекають. Часто тут мова йде саме про переклад, а в ньому першість належить російським видавцям. Загалом, вважають експерти, українські переклади західних бестселерів обігнали російські лише двічі: коли «А-ба-ба-га-ла-ма-га» видавала «Гаррі Поттера» і коли «Клуб сімейного дозвілля» презентував новий роман Дена Брауна «Інферно».

Тож що нині читають закарпатці, з’ясовувала «ЗП».

Підвищення курсу валюти й тут зробило свою справу. Папір подорожчав, відповідно, книги теж. Хоча працівники цієї сфери запевняють, що зростання ціни є незначним. Але тверда палітурка робить книгу дорожчою майже вдвічі, як і так звана «слонова кістка» – папір найвищої якості.
Продавчиня однієї з найпопулярніших книгарень Ужгорода пані Олена каже, що незважаючи на велику популярність електронних книг, попит на традиційні не зменшується. Більше того, часом є замовлення на досить оригінальні та навіть унікальні видання. Так, одного разу замовили «Кобзар», який видали спеціаль­но до 200-річчя Тараса Шевченка, вартістю близько 2 тисяч гривень. Також замовляють посібники для вивчення іноземних мов, що не мають великого попиту (корейська та китайська). Туристи завжди просять книги з історії Закарпаття. А ще людей усе більше цікавлять книги з психології.
Тож у скільки обійдеться друковане слово? Шанувальники Донцової за нове чтиво віддадуть від 12 до 20 грн. Любителям Гоголя пощастило менше: за збірку кількох творів їх чекає рахунок у 150 гривень. Філософія Ошо стане доступною всього за 60 гривень, працяНіцше ж коштує 190! Прочитати «10 секретів щастя» від Адама Джексона ви зможете всього за 28 гривень, а дізнатися, як розвиваються стосунки між Венерою та Марсом Джона Грея, – за 50 – 60 гривень. Відрізнити брехню від правди Пол Екман та його «Теорія брехні» вас навчать за 60 гривень, а Ася Баришева порадить «Як продати слона» за 150 гривень. «Мудрість Сходу і Заходу» від Далай-лами ви опануєте за 99 гривень. Поринути в фантастичний світ жахів Стівена Кінга можна, сплативши від 50 до 80 гривень. Якщо ж ви любитель жіночих романів, насолодитись ними зможете за 30 гривень. Почитати дитині на ніч про «Чарівника країни Оз» можна за 49 гривень, а от «Попелюшка» з 3-D картинками та звуками порадує дитину тільки за 265 гривень. Допомогти ж навчити читати ваше чадо може простий «Букварик» за 60 гривень або ж із героями мультфільмів –за 225.
Школярам у вересні доведеться викласти кругленьку суму за контурні карти, атласи, підручники, посібники, а також три томи «Готових домашніх завдань» для одинадцятикласників, кожен із яких коштує 35 гривень. Освоїти «Художню вишивку українців Закарпаття»Романа Пилипа можна за 240 гривень, розібратися в «Сімейному кодексі» за стільки ж. Яскрава «Історія моди» коштує не багато не мало – 1250 гривень.
Книги закарпатських письменників також стали досить популярними. Тим більше, що зараз, крім художньої літератури, з’являються путівники, посібники, підручники, довідники місцевих авторів. Свою бібліотеку тепер можна поповнити примірником «Історії України до 1648 року» Сергія Федаки, путівником «Там за дверима – подорож закарпатським краєм» Федора Шандора та Володимира Ньорби чи русинськими «Бумбурішками» Івана Петровція.
Асортимент ужгородських книгарень залишає бажати кращого, але «класику жанру» тут знайти можна. А якщо необхідна книга, якої нема в продажу, її можна замовити, і за тиждень-два вона буде в ваших руках.

Відправ другу:
Залишіть коментар