Згідно з результатами дослідження, опублікованими в «Neurology», здоровий спосіб життя може знизити ризик розвитку інсульту у жінок більш ніж на 50%.
Як повідомляє ПІНУ, серед чинників здорового способу життя виділяють: відмова від куріння, виконання регулярних фізичних навантажень, вживання здорової їжі, наявність нормального показника індексу маси тіла і помірне вживання алкоголю. У свою чергу, відомо, що неправильне харчування та інші чинники способу життя, такі як гіподинамія, ожиріння, підвищене вживання алкоголю і шкідливі звички (куріння) можуть сприяти підвищенню ризику розвитку інсульту.
У новому дослідженні вчені з Каролінського інституту, проаналізували раціон харчування і спосіб життя близько 32 тис. жінок, без наявності серцево-судинних захворювань та онкопатології в анамнезі, середній вік яких склав 60 років. За 10 років спостереження вчені визначили 5 чинників здорового способу життя, які впливають на ризик розвитку інсульту у жінок:
- здорове харчування (включаючи часте вживання фруктів, овочів і знежирених молочних продуктів);
- відмова від куріння;
- помірне вживання алкоголю (3-9 алкогольних напоїв на тиждень)
- регулярні фізичні вправи (ходьба або їзда на велосипеді протягом як мінімум 40 хв на добу, а також більш енергійні фізичні вправи не менше 1 год на тиждень);
- підтримання нормального індексу маси тіла (нижче 25).
У ході дослідження вчені встановили, що тільки 589 жінок слідували всім 5 критеріям здорового способу життя, в той час як 1,6 тис. учасниць зовсім не дотримувалися даних правил. Решта дотримувалися 2 або 3 умови. За період дослідження кількість випадків розвитку інсульту склала більше 1,5 тис., включаючи близько 1,2 тис. випадків виникнення церебральних інфарктів, 246 випадків геморагічного інсульту і 153 випадки інсульту іншої етіології.
Результати показали, що у жінок, які слідували всім 5 критеріям здорового способу життя, ризик розвитку інсульту будь-якої етіології або церебрального інфаркту був нижче на 54% і 62% відповідно, ніж у тих, хто їх не дотримувався. Однак взаємозв’язку між здоровим способом життя і ризиком розвитку геморагічного інсульту встановлено не було.
На думку вчених, оскільки наслідки розвитку інсульту, як правило, незворотні, варто приділити особливу увагу його профілактиці. Дані результати показують, як раціональне харчування та здоровий спосіб життя – фактори, які модифікується, можуть у цьому допомогти.
Варто відзначити, що щорічно в США у близько 795 тис чоловік відзначається розвиток інсульту. Дана патологія є 4-ю провідною причиною летального результату, від якої щорічно помирає майже 130 тис. американців.