З початку року держава візьметься за регулювання цін на лікарські засоби. Зараз зміни торкнуться ціноутворення ліків, ціна яких менше 12 гривень. Кабмін уже прийняв Постанову № 639 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 955» («Постанова»), що вносить зміни до правил ціноутворення на ринку лікарських засобів України.
Схожа ситуація вже траплялася, коли через регулювання держави аптеки мали би продавати товар собі у збиток, тому просто його не завозили…
«Накрутки» обмежать
Раніше ліки цієї цінової категорії не підлягали державному регулюванню, тобто торгові надбавки на них не мали ніякого обмеження. Відтепер як для вітчизняних, так і закордонних ліків низької цінової категорії впроваджується обмеження: гранична цінова надбавка становитиме не більше 25%.
Що ці нововведення принесуть споживачеві? На перший погляд, такі ліки мають подешевшати, адже, за даними МОЗ, наразі розмір торгово-роздрібних надбавок на вітчизняні ліки, оптово-відпускна ціна яких нижча за 12 гривень за одну упаковку, становить від 0,3% до 169,5%.
Також МОЗ очікує, що прийняття постанови «дозволить збільшити економічну доступність недорогих вітчизняних ліків для малозабезпечених верств населення і створити рівні умови застосування державного регулювання цін на ліки як для іноземного, так і вітчизняного виробника».
Але всі ми пам’ятаємо, що було в аптеках з початку 2013 року, коли Кабмін ввів граничні обмеження на постачальницько-збутові надбавки на ліки, дорожчі за 12 гривень. Чи не зникнуть цього разу з прилавків аптек ліки низької цінової категорії внаслідок регулювання націнок, цікавимося у провізорів-фармацевтів.
Ліки не пропадуть
В одній із ужгородських аптек нас запевняють, що ліки таки будуть, можливо, навіть трохи дешевші. Ще одна продавець лікарських засобів ділиться неохоче, мовляв, це комерційна аптека, і тут зайве не розповідають. Так, дооцінку на днях зроблять, але то тільки на кілька копійок ціни підтягнуть, закордонні ж препарати йдуть нога в ногу з доларом.
Оксана, власник мережі аптечних закладів, реалістично оцінює наслідки нововведень: сума грошей в обороті однакова, але ліків через подорожчання можна купити на них дедалі менше.
Те, що з нового року буде обмеження, за словами Оксани, не новина, адже схожі діють уже декілька років. Націнка на препарати становить 15%, на деякі – 22%. Максимальна ж «накрутка» – 25%. Жорсткі обмеження застосовують здебільшого до вітчизняного виробника. Дотепер ніякі нововведення аптеку не зупиняли, отож, сподіваються, що успішно працюватимемо й надалі.
Подешевшають чи зникнуть, побачимо
Покупці ж налаштовані не так оптимістично, деякі, почувши розмови про державне регулювання цін, насторожуються.
Наталія, жінка передпенсійного віку, нещодавно лежала в стаціонарі з хворими нирками і ділиться, що на день на ліки йшло щонайменше 200 гривень. «Ліки і так дуже дорогі, за них потрібно платити самому. Правда, лікарі чесно казали, що можу купувати дорожчі і кращі препарати або ж дешевші вітчизняні аналоги. Грошей пішло дуже багато, і якщо ціни регулюватимуть, то побоююсь, що дешеві наші ліки взагалі пропадуть і їх не можна буде купити».
Дворічна дочка Володимира, переселенця із Криму, нещодавно перехворіла на запалення вуха. «Педіатр приписала ліки, та коли в аптеці мені озвучили ціну в 300 гривень за краплі у вухо, я був змушений відмовитись і попросив в аптекарки щось дешевше. Знайшовся препарат за 70 гривень і аналогічний за 14. Узяв найдешевший, вже за кілька днів дочка видужала. Не розумію, чому лікарі пропагують такі дорогі ліки, якщо наші значно дешевші й нічим не гірші. А те, що регулюватимуть ціни, – правильно. Чому я маю переплачувати, щоб аптека за мій рахунок збагачувалася?».
Як бачимо, попри бажання МОЗу зробити все як краще, може вийти як завжди. Чи будуть аптеки торгувати не надто прибутковими ліками, а споживачі економити, побачимо вже після Нового року.