На Воловеччині провели різдвяний кубок з самбо

Історія самбо на Воловеччині починається з далеких вісімдесятих років і тісно пов’язана з іменем майстра спорту з самбо та дзюдо В. І. Степанчука.

Молодий спеціаліст-медик приїхав на роботу у Воловець, зумів згуртувати навколо себе команду спортсменів, із якими досягав вагомих успіхів у цьому виді спорту. У секції займалося майже 60 самбістів. За кілька років про воловецьких борців знали не тільки в Закарпатській області, але й за її межами. Кандидатами у майстри спорту стали Володимир Кузевич, Ігор Шекмар, Вольдемар Тимкович, Михайло Бряник. Двадцять вихованців майстра спорту В. І. Степанчука стали першорозрядниками із боротьби самбо, дехто з них перейшов на тренерську роботу. Але з часом секція припинила свою роботу. Далися взнаки зайнятість тренера, оскільки В.І.Степанчук очолив центральну районну лікарню, сімейні обставини спортсменів.

Кілька разів палкі прихильники боротьби з самбо В. В. Панасович, Л. Ф. Шуста, Я. В. Щербей намагалися відновити роботу секції, але через відсутність належних умов для занять спортом, підтримки та фінансування виїздів спортсменів на змагання цей задум потерпів невдачу.

Чергову спробу відродити забуту славу самбо на Воловеччині зробив О. О.Ціник, корінний воловеччанин, президент федерації самбо Закарпаття, а віднедавна т. в. о. голови райдержадміністрації. Він добре знає спортивні потреби земляків, робить все для якнайповнішого їх задоволення. Поряд з іншими питаннями, він намагається більше уваги приділяти розвитку різних видів спорту в районі, в тому числі й самбо. Ось і днями з ініціативи та особистого сприяння керівника району у Воловці пройшов Всеукраїнський відкритий турнір із самбо „Різдвяний кубок Воловеччини”. У ньому взяли участь борці Миколаївської, Львівської областей та Ужгородського й Іршавського районів Закарпаття. Загалом на турнір прибуло 56 юних самбістів. Із нагоди відкриття спортивного турніру його учасників привітав т. в. о. голови райдержадміністрації, президент федерації самбо Закарпаття О. О. Ціник, який побажав юним борцям результативних поєдинків та висот у спортивній кар’єрі. І це не слова. Адже справжній дух єдиноборства, його філософію можна осягнути тільки виходячи на килим чи татамі, у поєдинку із справжнім, а не уявним суперником. Бо істину неможливо передати словами, її треба відчути.

Учасників турніру привітав його почесний гість, заслужений майстер спорту СРСР та України М. М. Юнак. Михайло Михайлович народився у Львові, закінчив Львівський державний інститут фізичної культури, в 1973 році виграв „золото” першого в історії самбо чемпіонату світу в Тегерані, а через рік повторив свій успіх на чемпіонаті світу в Мінську. Нині М. М. Юнак на тренерській роботі, підготував плеяду зіркових борців самбо, дзюдо. Імена їх відомі далеко за межами України. Серед них –Тетяна Беляєва, дворазова учасниця олімпійських ігор з дзюдо, чотириразова чемпіонка світу з боротьби самбо. Пишається Михайло Михайлович і Надією Покорою (призерка чемпіонату світу, чемпіонка Європи з боротьби самбо), призерами чемпіонату світу та Європи з боротьби самбо Русланом Зворотним, Марією Семенюк, Галиною Том’як, Дмитром Бабійчуком. Михайло Юнак не тільки висококласний тренер, але і суддя міжнародної категорії з самбо, продовжує готувати висококваліфікованих спортсменів та передавати свій досвід молодим тренерам.

М. М. Юнак наголошував, що самбо – вид самооборони без зброї, система боротьби, яка включає ряд прийомів і дозволяє демонструвати успішний спір при нападі більш сильної особи. Прийоми самбо надзвичайно різноманітні і заслужено здобули славу ефективного способу самозахисту. Володіючи мистецтвом самбо, людина може захистити себе і своїх рідних у складних ситуаціях.

Самбо має також і практичне призначення, наголошував заслужений майстер спорту. Наприклад, широко застосовується правоохоронними органами, в армії, охоронними службами з метою підготовки професійних кадрів. Деякі сучасні системи самбо зорієнтовані на вузьку спеціалізацію. Це, наприклад, самозахист жінок, на яких вчинено напад.

Разом із цим заняття спортивним самбо загартовують характер, вдосконалюють фізичну підготовку, виробляють блискавичну реакцію і володіння власним тілом, вчать дисциплінованості та боротися за правилами.

Почесний гість Всеукраїнського відкритого турніру із самбо „Різдвяний кубок Воловеччини” М. М. Юнак детально зупинився на широкому виборі літератури на будь-яку спортивну тематику. Проте він переконаний, що навчитися боротися і перемагати можна тільки під керівництвом досвідченого тренера. Насамкінець він побажав юним борцям високих результатів у спортивній боротьбі та блискавичних перемог.

Зичні слова учасникам турніру адресував майстер спорту з боротьби самбо та дзюдо, депутат районної ради, головний лікар центральної районної лікарні В. І. Степанчук. Він відзначав, що від недавнього часу боротьба самбо на Воловеччині була незаслужено забутим видом спорту, хоча, насправді, має в області славне минуле. Сьогодні, завдяки ентузіасту, щирому шанувальнику і прихильнику самбо, нашому земляку, президенту федерації самбо в Закарпатській області О. О. Цінику, в нашому районі цей вид єдиноборств отримує друге дихання. Невдовзі воловеччани матимуть у своєму розпорядженні борцівський зал, який розміститься у приміщенні колишнього кінотеатру. Він побажав учасникам турніру вдалих поєдинків та переконливих перемог, які дадуть можливість спортсменам підвищити свою кваліфікацію й покращити майстерність.

Свято продовжилося представленням суддів турніру. Його обслуговували головний суддя Р. Р. Шміла, судді С. В. Судоріков та Я. В. Шийка зі Львова. Вони представили самбістів різних вагових категорій Миколаєва, Львова, Ужгорода та Іршави, які невдовзі продемонстрували волю до перемоги у схватках із суперниками, показали добрі результати та посіли у своїх вагових категоріях призові місця. В загальному підсумку відбулося майже 200 поєдинків.

Перше місце у ваговій категорії до 25 кілограмів серед ровесників виборов Володимир Капустельний, друге – Юрій Павлище, третю сходинку п’єдесталу посів Василь Матіко. У ваговій категорії 30 кілограмів найсильнішим був Олександр Бровді, друге та третє місця відповідно вибороли Даніїл Кишла та Ілля Паламарчук. У ваговій категорії до 38 кілограмів перше, друге та третє місця посіли відповідно Богдан Ткаченко, Анатолій Річін та Олександр Микуланинець. У ваговій категорії до 45 кілограмів не було рівних Олегу Цінику, який виборов перше місце у своїй ваговій категорії. Друге місце посів Олексій Карабинеш. Третє місце розділили між собою Костянтин Соприкін та Олег Гуменюк. У ваговій категорії до 46 кілограмів найкращих результатів домігся Олександр Чолнас, на другому місці Юрій Шміло, третє місце розділили між собою Богдан Матіко та Андріян Шиян. У ваговій категорії 55 кілограмів призове місце виборов Андріян Сурдиков, на другому місці Олександр Сухецький, третє місце розділили між собою Даніїл Плеша та Іван Половко.

Перше місце у ваговій категорії 55 кг. серед дівчат посіла Еліна Попович, яка, не дивлячись на бажання Яни Шован покласти суперницю на лопатки, посіла лише друге призове місце.

Цікавим і захоплюючим був поєдинок борців у ваговій категорії до 60 кілограмів. Однак попри всі бажання суперників побороти Віталія Садченка, успіху вони не досягли. Отож Віталій Садченко посів перше місце у своїй ваговій категорії. На другому місці Юрій Вербич, третє місце розділили Євген Петриков та Дмитро Михайлюк. У ваговій категорії до 70 кілограмів переможцем турніру став Олександр Ілляш, Тарас Терлецький – на другому місці, а Віктор Шикула – на третьому.

У ваговій категорії +80 кілограмів перше місце посів Василь Олешко, друге – Мар’ян Плеша.

Зразки майстерності й неабиякий досвід демонстрували на турнірі Вадим Куліш, який у ваговій категорії до 80 кілограмів посів перше місце. Лише кількома очками йому поступився Юрій Балабохін (срібний призер турніру). Переможців нагороджено дипломами першого, другого та третього ступенів, золотими, срібними та бронзовими медалями Всеукраїнського відкритого турніру з боротьби самбо „Різдвяний кубок Воловеччини”. Нагороди вручив т. в.о. голови райдержадміністрації, президент федерації боротьби з самбо Закарпаття О. О. Ціник.

За високі результати, досягнуті на турнірі, юним самбістам Олександру Чехосу, Володимиру Капустею, Юрію Шміло, Ельвірі Попович, Андрію Сударикову, Олександру Ілляшу, Дмитру Михайличенку вручено цінні подарунки, про які подбав палкий шанувальник боротьби із самбо, воловецький селищний голова В. В.Панасович.

Це масове видовищне свято, яке пройшло з ініціативи та за підтримки т. в. о. голови райдержадміністрації О. О. Ціника, лише початок відродження на Воловеччині популярного у всьому світі виду спорту, за що всією душею вболіває наш земляк. А ми сподіваємося невдовзі бачити і наших земляків чемпіонами з самбо та дзюдо не тільки районного, а й обласного та всеукраїнського рівнів.

Відправ другу:
Залишіть коментар