Які особливості прийнятого 14 січня головного фінансового документа Ужгорода, докладніше у розмові з міським головою Віктором Погорєловим.
— Цього року маємо перевищення доходів над видатками – на 45,5 мільйонів гривень. Такого, щоб бюджет був із профіцитом, я навіть не пригадую!
Якщо раніше, скажімо, єдиний податок із підприємців ішов до спеціального фонду, тобто фонду розвитку, то цього року, за прийнятими законодавчими змінами, його треба зараховувати до загального фонду.
Це дає можливість міським бюджетам з одного боку вирішити першочергові питання щодо фінансування захищених статей. Тобто, щоб було на зарплати, податки, енергоносії. Зможемо і ліквідувати кредиторську заборгованість, яку раніше не могли закрити роками. До прикладу, маємо 5 мільйонів боргів по благоустрою міського господарства, кредиторські заборгованості по охороні здоров’я тощо.
Ще одна особливість цього року — кошти із загального фонду маємо право передавати у фонд розвитку на фінансування капітальних видатків.
Та чи не головна особливість — медицина і освіта Ужгорода багато років фінансувалися з міського бюджету, а що місто не могло «витягнути» — «рятували» з дотацій із державного бюджету. Зараз гроші будуть із субвенції, тобто фактично держава через міськраду передасть кошти для забезпечення шкіл і медицини. За таким же принципом, як гроші для виплат допомоги родинам малозабезпеченим чи мамам, які у відпустці по догляду за дитиною.
Звісно, грошей багато не буде, все — тільки на першочергові видатки, згідно формульних розрахунків, які діють, як і раніше. Так, медицина фінансується, виходячи з кількості мешканців міста, а освіта так само, але виходячи з кількості учнів у всіх школах на початок жовтня 2014-го. До речі, місто взяло на себе колишню залізничну лікарню.
Але якщо ці потреби забезпечує держава, то нам потрібно знайти кошти, скажімо, для харчування школярів. Сьогодні громадські слухання з цього питання і ми сподіваємося встановити щонайменше 8 гривень з бюджету замість нинішніх 4,80.
Взяти гроші на харчування доведеться, очевидно, з тих 45,5 мільйонів які складають профіцит. Відповідно, менша сума залишиться на капітальні видатки – ремонти, реконструкції тощо.
Держава, переформатувавши куди які податки мають надходити, – що в міський бюджет, а що в державний, залишила місту для спеціального фонду – фонду розвитку гроші з продажу майна і землі. Продаж землі вже передбачено, тому приблизно «вимальовується» скільки буде надходжень, а з продажем майна будемо вирішувати на наступній сесії, відтак наразі цифри ще невідомі.
Також маємо залишок нерозподілених коштів міського бюджету з попередніх років — близько 62 мільйонів. Уточнити, скільки саме грошей і почати їх використання можна буде тільки після звіту про виконання бюджету 2014 року на сесії.
Тому зараз у бюджеті, який ми вчора прийняли, вказано небагато конкретних об’єктів — тільки програми щодо комунальних підприємств, реставрації центральної частини міста і благоустрою та ще кілька. Решта об’єктів, — які робити і що саме, — будемо потім визначати, зважаючи на пріоритети. Думаю, це буде орієнтовно в березні.
— Державний бюджет та й обласний прийняли досить умовно – мало не як «оболонки», які наповнюватимуть згодом. Із бюджетом Ужгорода теж така ситуація?
— Бюджет Ужгорода – дуже конкретний документ, хоча нам доведеться, втім, як і щороку, змінювати і уточнювати його, як по дохідній частині, так і по видатковій. Наприклад, ще сподіваємося десь на 20 мільйонів гривень надходжень із продажу пального.
— Як оцінюєте зміни щодо того, які податки залишаються на місцях?
— В цілому не надто змінилося — щось забрали, щось нам скерували. Цей формат добрий для вирішення соціальних питань, бо в нас завжди не вистачало на зарплати, енергоносії. Ну а все решту, зокрема капітальні ремонти тощо – за залишковим принципом. Заробило місто – зможе вирішувати на що витратити. Десь таких грошей не буде взагалі, а у нас будуть. Звичайно, рік важкий, важливо, насамперед забезпечити людей і роботу служб міста. І бюджет дає нам таку можливість. А всі плюси і мінуси нової системи побачимо «в процесі», на практиці.
– See more at: http://uzhgorod.net.ua/news/73252#sthash.J5hmEtMh.dpuf