Поки в закарпатській ОДА губернатор Василь Губаль проводить нараду по питанням мобілізіції близьки до нього та клану Балог ЗМІ починають інформаційну атаку спрямовану на зрив мобілізації в області.
З одного боку, Конституція України гарантує людині право на вільний розвиток своєї особистості, на свободу та особисту недоторканність, на свободу думки і слова, право на свободу світогляду тощо.
А з іншого боку, та ж Конституція зобов’язує захищати Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України. Чи не порушуються вищеперераховані права людини в ситуації, коли йдеться про мобілізацію, яка стартувала 20 січня? І взагалі, чи може в мирний час проводитись мобілізація, у ексклюзивному коментарі для Мукачево.Net пояснив юрист, аспірант ДВНЗ “УжНУ” Іван Полюжин.
– Одним реченням це важко пояснити, оскільки суспільні відносини завжди швидше розвиваються і трансформуються, ніж їхнє нормативно-правове регулювання. З однієї сторони, Конституція встановлює невід’ємні права і свободи, а з іншої – допускає їх обмеження у виняткових обставинах. Такі обмеження завжди встановлюються на певний період, наприклад, в умовах військового чи надзвичайного стану. Однак проведення антитеростичної операції не може бути причиною для цього, – зауважує юрист, хоча, як йдеться у статті на Українській Правді з посиланням на закон “Про оборону України”, у 4-й його статті допускає оголошення мобілізації не лише у разі війни, а й у разі загрози нападу на Україну.
Однак, правознавець наполягає на своєму:
– Інакше кажучи, можна обмежити гарантовані Конституцією України права військовозобов’язаним, але треба знати деталі, в тому числі: відповідальність за певні дії (не прийшов за повісткою – штраф, ухиляєшся – кримінальна відповідальність), треба знати у якій якості, на якій підставі, куди направляють (раніше багатьох в АТО відправляли нібито “у відрядження”). Ще одне – мобілізація без уведення військового стану є абсурдною і незаконною. З точки зору права, у нас зараз мирний час, а на Донбасі розгулялися терористи. Відповідно, наші хлопці зараз можуть перебувати у них в полоні – це означає, що на них не поширюється дія міжнародного законодавства про військовополонених, в тому числі про заборону катувань. Більше ста років діють правила ведення війн, які на терористів не поширюються, – додає він.
– Діяльність у галузі боротьби з тероризмом регулюється Законом України “Про боротьбу з тероризмом” і мобілізація до цього не має відношення, оскільки, відповідно до цього ж закону, Служба безпеки України є головним органом у загальнодержавній системі боротьби з терористичною діяльністю. Сам термін “АТО” – не означає війну чи надзвичайні дії, антитерористична операція – компетенція СБУ, не Збройних Сил чи інших відомств, тобто нормативно-правові акти, що стосуються мобілізації, можна оскаржувати, аж до Указу Президента, і, врешті-решт, добитися свого, – акцентує Полюжин.
– І останнє – згідно із ст. 2 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу”, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, пов’язаній із захистом Вітчизни, але де-юре захищати Вітчизну нема від кого, бо війни немає, – підсумовує юрист.
Пише пробалогівське видання – mukachevo.net