У п’ятницю, 22 червня, в теле- та радіоефірі Закарпатської філії Суспільного — на “Тисі-1” та “Тиса FM” — відбулися “Звіти. НАЖИВО”. У програмі йшлося про ремонти доріг області в умовах децентралізації.
У студію запросили керівника департаменту інфраструктури, розвитку і утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення та житлово-комунального господарства Закарпатської обласної державної адміністрації Едуарда Маляра. Проте, посадовець не зміг прийти на програму. Журналісти суспільно-політичного напряму філії отримали офіційний документ з поясненням причини відсутності керівника департаменту. “Відповідно до листа Міністерства інфраструктури України […] директор департаменту Маляр Е.М. у період з 20.06.2018 до 22.06.2018 буде відряджений до м.Київ, як учасник наради під головуванням міністра інфраструктури України Омеляна В.В.” — йдеться у листі журналістам Суспільного.
До підготовки програми “Звіти. НАЖИВО” традиційно долучаються мешканці. Тож і цього разу попередньо можна було сформулювати своє запитання до Едуарда Маляра у соцмережах, додавши до тексту хештег #запитай_про_закарпатські_дороги.
Упродовж ефіру працювали телефони у студію. Усі запитання журналістів та громадян передадуть Едуардові Маляру письмово.
“Вас цікавить, коли у вашому населеному пункті відремонтують дорогу, чому асфальт кладуть у воду, чому на дорогах немає розмітки і як отримати компенсацію, якщо колеса вашого авто залишилися в ямі? Усі ваші запитання ми адресуємо у департамент інфраструктури Закарпатської ОДА”, — зазначила ведуча програми “Звітию НАЖИВО”, керівниця суспільно-політичного напряму філії Ольга Блонська.
Розпочали програму з огляду протестів місцевих жителів, які відбувалися впродовж останніх 2 місяців на Закарпатті. 25 квітня 2018 року мешканці 4-ох сіл Міжгірського району Закарпатської області перекривали дорогу. Причина протесту людей – незадовільний стан дорожнього покриття автомагістралі “Хуст — Долина”. Ремонт там не проводили близько 30-ти років. Глядачам продемонстрували відеоматеріал, який відзняли на місці події. “Я маю власний автомобіль і щодня їжджу цими дорогами. По-перше, дуже багато йде пального через те, що мала швидкість їзди, а по-друге, чи не кожен місяць потрібно ремонтувати автомобіль”, — розповів журналістам Суспільного житель с.Верхній Бистрий Василь Галас.
27 квітня протестувальники зустрілися з керівником Служби автомобільних доріг Закарпаття Михайлом Поповичем. Він повідомив, що вже розпочалася процедура підготовки до тендеру на ремонт автомагістралі “Хуст — Долина” та розробки проектно-кошторисної документації.
А вже 31 травня 2018 року на Закарпатті перекрили дорогу у м. Виноградів. У такий спосіб жителі 7-ми населених пунктів висловили незадоволення станом дорожнього покриття автомагістралі “Виноградів-Неветленфолу”. “Це вже не дорога, ми їздимо через поле. Бо тут такі ями, що залетиш — колеса відриває одразу”, — розповів у відеосюжеті Василь Смерека, житель смт. Королево. Речник голови Закарпатської ОДА Ярослав Галас повідомив, що дорога “Виноградів — Неветленфолу” очікує на ремонт і гроші на це закладені в бюджеті області. 11 червня на торгах визначили фірму-підрядника, яка лагодитиме цей автонапрям.
Під час підготовки до програми “Звіти. НАЖИВО” журналісти суспільно-політичного напряму філії Суспільного надіслали інформаційний запит в департамент інфраструктури Закарпатської ОДА щодо запланованого ремонту доріг області в 2018 році. З 1 січня 2018 р. 2424,7 км автошляхів місцевого значення було передано в управління Закарпатській ОДА, а 921,2 км державного — Службі автомобільних доріг у Закарпатській області. Тож, стало відомо, що цьогоріч в регіоні оголошено процедури відкритих торгів на 24-ох об’єктах. Загалом, укладено 9 договорів на ремонт таких автомагістралей:
Берегово — Бадалово-Вари-Боржава;
Берегово — Камянське;
Берегово — Затишне-Кідьош;
Свалява — Мукачево;
Ясіня — Чорна Тиса;
Велятино — Держкордон із Румунією;
Довге — Іршава;
Теково — Королево-Новоселиця.
У телефонному коментарі журналістам “Тиси-1” голова голова Вільховеської об’єднаної територіальної громади Михайло Цірик повідомив, що через території цієї ОТГ пролядає близько 20 км доріг загального користування місцевого значення. “Всі дороги були розбиті, в ямах. Комунальні дороги мали гравійне та грунтове покриття. За час створення нашої ОТГ, капітально відремонтовано близько 8 км доріг загального користування місцевого значення. У кожному населеному пункті — від 5 до 7 доріг місцевого значення”, — повідомив голова Михайло Цірик.
Голова Тячівської ОТГ Іван Ковач телефоном повідомив журналістам Суспільного, що на території цієї громади є 3 види доріг: державного, місцевого та комунального. “Дороги державного значення доведено до ладу. Трасу місцевого значення від Мукачева до Руського Поля через Рогатин — відремонтовано. Завершується ремонт дороги Тячів — Лази. Щодо комунальних доріг, то капітально полагодили близько 25 вулиць”, — розповів Іван Ковач.
“Ситуація з ремонтом доріг у Вільховецькі та Тячівські ОТГ відносно краща, бо ці громади створені раніше”, — стверджує гість у студії “Звітів. НАЖИВО”, голова Іршавської об’єднаної територіальної громади Степан Бобик, яка була створена у січні 2018 року. Перехід цієї ОТГ на самофінансування відбувся з ІІ кварталу. На території Громади — 3 населених пункти та близько 30 км доріг. З них 12 км — дороги на балансі Закарпатської ОДА, 18 км — комунальні автошляхи. “Сказати, що центральна дорога в Іршаві — проблемна, — це не сказати нічого.Там — суцільні ями і вибоїни. Наразі, робимо поточний ямковий ремонт в місті, на частині доріг зняли асфальт та залишили бруківку, яка була під ним”.
Також у “Звітах.НАЖИВО” розповіли про результати так званого митного експерименту, який почав діяти 1 січня 2017 р. Нововведення полягає у перерозподілі коштів від перевиконання плану з митних надходжень. 50% з них місцева влада може використовувати для ремонту автодоріг загального користування. Минулого року за такі кошти вдалося частково зробити поточний ремонт таких доріг:
Мукачево — Рахів — Богородчани — Івано-Франківськ — Бібрка — Львів;
Перечин — Свалява;
Іршава — Виноградів;
Нижні Ворота — Воловець-Міжгір’я;
Виноградів — Теково-Неветленфолу;
Свалява — Довге-Липча;
Кольчино — Пузняківці.
Як повідомив у коментарі журналістам Суспільного начальник Закарпатської митниці ДФС Станіслав Балуєв, у 2017 році з надходжень від митного експерименту в Закарпатті було спрямовано більше 362 млн грн на ремонт доріг, а за 5 місяців 2018 року — більше 63 млн грн.
Що робити водіям у разі, коли через незадовільний стан дорожнього покриття сталася ДТП, розповіла у коментарі для “Звітів. НАЖИВО” адвокатка Наталія Тричинець: “Якщо трапилася така дорожньо-транспортна пригода, то вам важливо зафіксувати це: викликати поліцію, правильно оформити протокол і решту документів. Опісля — звертатися до суду по відшкодування”. Також адвокатка радить самостійно зафіксувати на власну фотокамеру чи мобільний телефон всі обставини автопригоди, глибину та розміри вибоїн, дорожні знаки та розмітку. “Для того, щоб ви могли підтвердити та довести шкоду, необхідно звернутися до майстра на СТО, який зареєстрований як юридична особа. Він надасть вам рахунок на роботи з ремонту авто та вартість запчастин і оплату послуг”, — пояснила Наталія Тричинець.
Повне відео “Звітів. НАЖИВО” можна переглянути тут:
Нагадаємо, #Звіти_наживо — це всеукраїнський проект команди UA: СУСПІЛЬНЕ МОВЛЕННЯ та громадського руху «ЧЕСНО». У кожній області влада звітує у прямому ефірі регіональних телеканалів НСТУ. Формат програми — 52-хвилинне інтерактивне інтерв’ю.
Теми програми змінюватимуться щомісяця, проте будуть однакові для всіх регіонів:
липень — голови ОТГ, мери малих міст,
серпень — реформа освіти,
вересень — медична реформа,
жовтень — початок опалювального сезону,
листопад — бюджети міст,
грудень — звіти чиновників за 2018 рік.
Закарпатська філія Суспільного UA