В Україні вимирають бджоли - чи є небезпека на Закарпатті?

Цього літа українські пасічники спостерігали, як у розпал медоносного сезону їхні бджоли масово гинуть. Причина – невідомі пестициди, якими обробляли поля агропідприємства. Бджолярі забили на сполох, адже вимирали комахи цілими сім’ями.

 

Області, які постраждали найбільше – Дніпропетровська, Кіровоградська та Миколаївська. Ситуація тут критична, зазначають експерти. Загинуло не менше 20 тисяч бджолиних сімей. Якщо брати загалом по цілій Україні,і враховувати ті регіони, де ситуація не критична, але зафіксоване масове вимирання комах чи скарги, то, за підрахунками пасічників, загинуло близько 40 тисяч бджолиних родин.

Закарпатські пасічники кажуть: на щастя, нашому регіону масової загибелі бджіл вдалося уникнути. Дається взнаки гірська місцевість, а відповідно — мала кількість землі під вирощування сільгосппродукції у промислових масштабах. Проте бджолярі кажуть, що жоден і ніде не може бути застрахований від безвідповідальних фермерів. Згідно з “Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл”, аграрії напередодні хімобробки медоносних рослин зобов’язані за три доби до цього через ЗМІ попередити всіх пасічників у межах 10 км від оброблюваних площ.

Повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і термін дії токсичності препарату.Однак, де-факто, ця норма не виконується. Законодавством не визначено порядок здійснення таких повідомлень, у яких саме засобах масової інформації вони мають бути оприлюднені, щоб інформація була належним чином донесена до власників пасік.І як наслідок чинять все на власний розсуд. А між іншим, розводити бджіл недешево. Підрахувати збитки не важко – якщо загинуло 40 тисяч сімей, то сума просто колосальна.

Україна виробляє близько 70 тис. тонн меду на рік, що є найвищим показником в Європі. Щороку на експорт іде приблизно 57 тон, тобто 80 % з усього виробленого. А тому, масова загибель бджіл б’є не лише по окремих господарствах, а по економіці країни загалом. Зменшення меду означає його дефіцит,а відповідно здорожчання на внутрішньому ринку. Крім того, перелітаючи з квітки на квітку, бджоли забезпечують перехресне запилення необхідне для розмноження більшості квіткових рослин, а також запилюють понад 75 % продовольчих культур. Не буде бджіл — і можна забути про яблука, ягоди, помідори, горіхи тощо.

А ще дуже важливо пам’ятати про мед та продукти з нього, який зібрали бджоли на оброблених пестицидами полях. Це небезпечно для споживачів, якщо все ж таки така продукція потрапить на прилавки. І додатковий удар по пасічникові,адже він не лише втратив бджіл, а й продукцію. Наразі невідомо, чи компенсують українським бджолярам хоч якусь частину втраченого. Проте варто сподіватися, що необхідні заходи будуть вжиті і бджоли більше не стануть жертвами хімічних атак, а їхні власники – заручниками легковажності фермерів та недосконалого законодавства.


Відправ другу:
Залишіть коментар