На Закарпатті працює лише один лінійний прискорювач на цілу область. Цього не достатньо для пацієнтів.
Про це повідомив в телеефірі “Теми дня” на UA: ЗАКАРПАТТЯ лікар-хірург-онколог, завідувач абдомінального відділення Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру Дмитро Цигика.
«Лінійний прискорювач необхідний для того, щоб з менш побічними явищами давати променеве лікування пацієнтам. Із усієї кількості променевих апаратів, які у нас є — працює тільки один, що, відповідно, сповільнює роботу з пацієнтами та утворює черги, — каже Дмитро Цигика. — Лінійний прискорювач — високочутливий прилад, який вимагає і посади медичного інженера: людини, яка не є медиком за освітою, але повинна вирахувати на комп’ютері дозу і зону опромінення для кожного пацієнта”.
Дмитро Цигика зазначив, що трапляються випадки нестачі знеболювальних препаратів, проте вкрай рідко. “Наші лікарі-анестезіологи встановлюють передуральні катетери, йде введення звичайних анальгетиків, що повністю знімає больовий синдром у післяопераційному періоді. Наші пацієнти не потребують наркотичних засобів для знеболення. Кількості лікарських засобів повністю вистачає для того, щоб знеболити адекватно», — розповів лікар-хірург-онколог.
У Закарпатському обласному клінічному онкологічному диспансері — 250 ліжко-місць, з них у хірургії — 32. «Ми повністю забезпечені ліжковим фондом, і затримок суттєвих немає, бо черги (на операцію — Авт.) плануємо за тиждень», — повідомив Дмитро Цигика.
Показник захворюваності на онкологію у 2018-му році склав 256 осіб на 100 тис населення, що трохи вище, ніж у 2017-му — 248,8 осіб. Смертність від злоякісних новоутворень минулого року знизилася і є одним з найменших в країні: 132,8 осіб у 2018-му на 100 тис населення. Для порівняння, у 2017-му цей показник був 137,3.
«Найгірше те, що пацієнти не проходять щорічні огляди уролога і проктолога. Рак прямої кишки мав би виявлятися на ранніх стадіях, але 30% запущених випадків ми маємо щорічно, як на Закарпатті, так і в Україні. Більшість онкологічних захворювань шлунково-кишкового тракту в Україні виявляються пізніше — на 3 та 4 стадіях», — зазначив лікар-хірург-онколог, завідувач абдомінального відділення Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру Дмитро Цигика.