На Закарпатті починає цвісти червонокнижний шафран.
Це, зі слів природознавців, знаменує прихід весни. Майже 20 гектарів дендропарку «Березинка» вкрито фіолетовою ковдрою, яка так і манить любителів весняних квітів та селфі на їх фоні.
Лісівники ж кажуть, часто люди не тільки фотографуються, але й витоптують рослини та зривають їх.
Родину шафранів-альбіносів майстер лісу Мукачівського лісгоспу Наталія Слободянюк оберігає, як зіницю ока. Каже, ці квіти, хоч і займають 20 гектарів дендраріума «Березинка», знаходяться під охороною. Сьогодні штраф за одну таку зірвану квітку складає 62 гривні. Та люди, розповідає жінка частіше за все топчуть їх, аби сфотографуватись, зривають, аби понести додому, або й навіть плутають з приправою – яку ми знаємо також як шафран.
На території парку працівники «Мукачівського лісгоспу» розрізняють 3-4 форми шафрану Гейфеля. Білі – альбіноси, світло-фіолетові, темніші і ті, що трохи змінюють колір. А от називають квітку також по-різному.
Шафран або крокус першим зацвітає у Карпатах, коли на землі ще лежить сніг. Його цвіт можна побачити вже з середини лютого, аж до середини березня. Наталія Слободянюк каже, що в 2010 році, коли вона почала працювати у дендраріумі, крокуси вже тут були, але не в такій кількості. З роками вдалося вичистити ліс і насолоджуватись новими квітковими ділянками.
Загалом на Закарпатті є три великі ділянки, на яких квітнуть крокуси – у селі Колочава, що на Міжгірщині, у Поляні, що на Свалявщині, та в дендропарку «Березинка», що у селі Верхній Коропець. З шафранами пов’язано чимало легенд. Одна з них розповідає про трагічну любов юнака Крокуса до німфи Смілакс.
А ще ці квіти – чудові синоптики. Вони не відкриваються на погану погоду і показують себе у всій красі, якщо світить сонце. І саме в сонячні дні фіолетові ковдри вражають своїми масштабами. Щоб зберегти це диво для нащадків, варто лише не зривати їх та берегти те, що нам дала природа.
(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клацнувши на заголовок матеріалу)