Міжнародний союз боротьби з раком закликає громадськість підвищити обізнаність людей про рак, як одне із найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації, бо знаючи, як запобігти, виявити та лікувати ці захворювання, можна домогтися ефективних результатів, а в деяких випадках і повного одужання. На сьогодні вже відомо, що виникнення більше ніж 40% ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючись елементарних норм здорової поведінки, таких як: боротьба з курінням, зокрема обмеження доступу до куріння дітей, фізична активність, збалансована та здорова їжа; своєчасна вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки й шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії, боротьба з надлишковою вагою, своєчасна діагностика й увага до власного здоров’я.
Нині проблема злоякісних пухлин залишається актуальною ще й тому, що зберігається тенденція до зростання захворюваності із цією патологією. Щорічно в Україні реєструють близько 160 тис. хворих з уперше виявленими злоякісними захворюваннями. Онкологічна патологія є причиною більш як 15% усіх випадків смерті й поступається за цим показником лише серцево-судинним недугам.
Зростає кількість таких хворих і на Львівщині. За 2014 рік взято на облік 7885 онкохворих (+77) (проти відповідно 7808, 7747 і 7598 у минулих роках), що на 1,0% більше, ніж за аналогічний період торік. На 31 грудня 2014 року в канцер-реєстрі Львівської області перебувало на обліку 59 725 хворих (проти 57 430,
55 479 та 52 965 за аналогічні періоди трьох минулих років), з яких більше ніж 5 років після відповідного лікування живуть 36 720 (61,5%) пацієнтів. Цей показник був би ще вищий, якби люди були уважніші до свого здоров’я, ходили на огляди до лікарів, обстежувалися, що дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях. Бо запущених випадків, на жаль, ще є доволі багато. Тому дуже важливо інформувати людей про хворобу, можливості її діагностики та своєчасного лікування.
Учені з Манчестера, опираючись на дані, отримані в результаті їхньої роботи, впевнені: зростання епідемії онкології — це розплата за блага цивілізації. І причини для такого зростання створила сама людина. Це — забруднення довкілля, виробництво й вживання продуктів, що містять синтезовані барвники, підсилювачі смаку, застосування інтенсивних технологій у сільському господарстві, стреси, той же тефлон, бісфенол. І ще безліч компонентів, з якими ми стикаємося щодня. Але корпорації, які всім цим нас забезпечують, у гонитві за прибутком не звертають жодної уваги на ці тенденції. Тому турбота про власне здоров’я має стати пріоритетом для кожного з нас: робота, бізнес, навчання тощо слід відкласти, якщо треба йти на профілактичний огляд чи консультацію до лікаря. Бо дуже часто виходить протилежне: візит до спеціаліста відкладаємо, бо «горить» робота, іспит, бізнес, поїздка тощо. І коли все ж таки знаходимо час, виявляється, що «згоріло» здоров’я, нерідко й життя.