Жителька Рахівщини Рися Фабяк опублікувала фото з наслідками трелювання лісу в с. Ділове. За її словами це було з метою привернути увагу лісокористувачів до ситуації, що склалася з лісовими дорогами в цілому та дороги, що веде до сінококсів в урочищі Довгаруня.
– За інформацією, сільський голова Ділового отримав запевнення керівників Карпатського біосферного заповідника та Великобичківського ЛМГ, що у серпні цього року почнуть ремонтувати дороги, – зазначила Рися Фаб’як.
Проте відповіді від депутата селяни досі не отримали.
На початку вересня екологи за участі експерта-еколога Громадської природоохоронної організації «Екосфера» Оксани Станкевич-Волосянчук обстежили маршрут Тукальський потік-Причілок-Кирнички-Довгаруня-Довгарунський потік. Під час обстеження було встановлено та зафіксовано на фото ряд порушень в лісокористуванні. Про всі виявлені порушення екологи зазначили в листі-зверненні директору ДП «Великобичківське ЛМГ», аудитору органу сертифікації SGS Qualifor п. Данчук-Дворецькій Т.І., директору Національного офісу FSC в Україні п. Кравцю П.В., голові сільради с. Ділове п. Панасюку А. М.
За результатами звернення орган аудиту Certification and Business Enhancement, що проводить аудит та сертифікацію лісозаготівельним організаціям, прийняв рішення підняти основну невідповідність за індикатором 6.5.2.1, що стосується неналежного трелювання деревини ДП «Великобичківське ЛМГ», що призводить до ерозійних процесів та захаращення водотоків.
Підняту вимогу щодо коригуючих дій було класифіковано як основну, зважаючи на масштаби негативного впливу на стан природніх екосистем та добробут громади села Ділове. Якість комунікації підприємства із заінтересованими сторонами та місцевими громадами, а також їх залучення до оцінки впливу на довкілля буде підлягати оцінці у ході чергового наглядового аудиту.
Прокоментувала ситуацію депутат обласної ради, директор деревообробного підприємства ВГСМ Iryna Matsepura.
– Це (трелювання деревини руслом потоку чи річки, – ред.) відбувається з ряду причин. 1. Такий рельєф, що зрубані дерева опускаються донизу, а там, як правило русло. 2. Дуже малі розцінки на облаштування волоків. 3. Не завжди є можливість звести волок таким чином, щоб ніде не трелювати через потік; 4. Місток через потік, який витримає трелювання деревини, також досить затратний. З іншого боку – збільшення розцінок приведе до збільшення вартості деревини. От так і балансують, зазначила Ірина Мацепура. – Ми вже декілька років звертаємося до управління лісового господарства і державного агентства з тим, щоб збільшити розцінки на лісозаготівлю, врахувавши необхідні рекультиваційні роботи.