Майже 100 боксів для кажанів встановили у церквах Закарпаття представники Інституту еколого-релігійних студій. Роблять це під час проєкту “Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”.
Про це 29 вересня Суспільному розповів працівник інституту Михайло Біланич. Каже: вартість програми — 98 000 євро.
Перший бет-бокс для кажанів в Ужгороді встановили у міському скансені. Представник Інституту еколого-релігійних студій Михайло Біланич розповів: дерев’яну коробку поставили у дзвіниці Шелестівської Михайлівської церкви у 2019 році.
“Ми прийшли до цієї церкви, домовилися, що повісимо наверху, там не було драбини, щоб ми туди вилізли, то ми його встановили у дзвіниці, — пояснив чоловік. — Кажани під дахом висять верх ногами, зачіпаються за ось такі перекладинки, які є по всьому простору, тобто вони висять вниз головами й народжують вниз головами, тому така спеціальна конструкція. Зверху є кришка, щоб на них нічого не падало – ніяких опадів і так далі – щоб вони там собі спокійно перебували”.
В одному бет-боксі, каже, можуть жити 15 кажанів. У двоярусних може поміститися 30 кажанів.
“Якщо вони просто будуть селитися на храмі, то вони там залишають свої сліди, можуть по цілому храму ці сліди залишати, а якщо вони поселяться в цьому бет-боксі, то вони будуть ці сліди залишати на одному місці, і їх потім легко збирати, — пояснив фахівець. — Має спеціальні рейки для того, щоб можна було зачепитися, тому їм дуже легко триматися на ньому. Ціла колонія може собі спокійно грітися, якщо це, наприклад, осінь чи весна й низькі температури. Тут нема протягу, тому що дуже часто на храмах буває протяг. Ну а в парках він захищає кажанів від дощу”.
За словами Михайла Біланича, проєкт мають завершити на початку 2022 року. До того часу і встановлюватимуть бет-бокси. Їхня кількість на Закарпатті залежатиме від того, скільки організатори зможуть знайти для них місць.
Більше в сюжеті Суспільного Закарпаття: