Українці нині найбільше скаржаться в Антимонопольний комітет України на здорожчання овочів і круп.
Про це розповів голова АМКУ Юрій Терентьєв під час марафону “На карантині” на Суспільному.
“Зараз зазвичай ідеться про те, що зростають ціни, крупи подорожчали, гречка подорожчала. Найпоширеніша скарга — на здорожчання овочів із так званого “борщового набору”. Дуже істотно підстрибнули, наприклад, ціни на цибулю й картоплю”, — розповів він.
За словами Терентьєва, АМКУ в першу чергу аналізує основні соціальні категорії товарів. Це — крупи, м’ясо, яйця, товари тривалого зберігання і овочі. Проте комітет перевіряє й інші товари, якщо спостерігається штучне ситуативне зростання ціни на них, як, приміром, на лимони й імбир.
“Якщо ми бачимо зростання цін на лимони на рівні 50%, безумовно, ми на це реагуємо. Так само ми реагуємо на імбир, щоб розуміти, які саме економічні чинники впливають на те, що товар, який коштував 100-120 гривень (за кілограм — ред.) до початку кризових явищ, в певних мережах, які мають мають прямий налаштований імпорт імбиру, в першу чергу, з Китаю, тепер продається на рівні 220-250 грн. У певних роздрібних мережах ціна на нього зростає до 500 гривень. Торговельні мережі пояснюють цю ситуацію тим, що штучно зріс попит на подібні товари у 5-6 разів. І обсяг товару, який зазвичай реалізовувався протягом двох-трьох тижнів, був реалізований за декілька днів”, — зазначив Юрій Терентьєв.
Скачки цін на товари голова АМКУ пов’язує з карантинними заходами у багатьох країнах, і, як наслідок, проблемами з імпортом та експортом.
“Є певна група овочів, яка, попри те, що вирощується у нас, суттєвою мірою й імпортується. Доля імпортованої продукції 2-3 місяці тому складала високу питому вагу. Як картопля, яка імпортувалася з Білорусі, чи часник, який частково виробляється в Україні. Але він преміальний, він експортується з України… Зараз у багатьох країнах запроваджуються різні карантинні заходи, обмежується експорт. Усі ці обставини мають вплив на внутрішньо споживчий ринок України”, — резюмував Терентьєв.