Навряд чи хтось стане сперечатися з тим, що кава — один з найпопулярніших напоїв у всьому світі. Не дивно, що про нього ходить безліч міфів, які іноді підтверджуються, а іноді начисто спростовуються науковими дослідженнями. Давайте розглянемо найпоширеніші з них, які всі вже давно приймають за незаперечну істину…
Міф перший. Кава шкідлива для здоров’я
Це не зовсім міф. Все залежить від індивідуальних особливостей організму і захворювань, якими людина страждає. В одних випадках цей напій дійсно протипоказаний, а в інших він, навпаки, може зробити корисний ефект.
Останнім часом медики зійшлися на тому, що якщо споживати каву в помірних кількостях (скажімо, не більше чотирьох філіжанок середнього розміру в день), то це оздоровлює серцево-судинну систему, попереджає розвиток гіпертензії та атеросклерозу, покращує пам’ять і здатність до концентрації, захищає від старечого недоумства і хвороби Альцгеймера, а також прискорює обмін речовин і пригнічує апетит, що сприяє схудненню.
Однак слід знати, що філіжанка кави замість повноцінного сніданку або десерту теж може містити зайві калорії. Є низькокалорійною лише звичайна чорна кава без цукру, а от якщо ви п’єте солодкий напій з цукром, сиропом, вершками або іншими добавками, то в одній порції може міститися від 300 до 600 кілокалорій.
Міф другий. Кава бадьорить
Як відомо, каву п’ють при втомі або щоб не заснути, так як вважається, що це дає заряд енергії. Але недавнє дослідження змусило в цьому засумніватися.
Вчені знайшли 400 добровольців, половина з яких пили каву лише від випадку до випадку, а половина вживали її регулярно, але в помірних кількостях. Всіх учасників попросили не пити каву протягом 16 годин, після чого друга група отримала по чашці кави, а перша — плацебо.
Коли випробовувані випили напій, дослідники поцікавилися їхніми відчуттями. Виявилося, що ті, хто випив плацебо, часто зазнавали нездужання, наприклад, легкий головний біль. Але при цьому у них підвищувалася концентрація уваги.
А ось ті, кому дісталася справжня кава, дійсно відчули прилив сил, але не стали більш уважними. Автори дослідження вважають, що вся справа в суб’єктивних відчуттях: люди просто вселяють собі ефект, який чинить на них філіжанка кави…
Міф третій. Кава корисна для розумової діяльності
Команда вчених протягом 3,5 років вела спостереження за 1445 добровольцями у віці 65-84 років. Вони намагалися відстежити зв’язок між вживанням кави і когнітивними показниками. Як з’ясувалося, якщо літні люди, у яких не було когнітивних порушень, збільшували денну норму споживання кави, у них згодом частіше розвивалося старече слабоумство.
У тих же, хто починав пити менше кави, воно, навпаки, проявлялося рідше. Що ж стосується випробовуваних, які постійно вживали від 1 до 2 чашок кави в день, то у них ризик недоумства знижувався.
Медики вважають, що помірне споживання кофеїну викликає активацію рецепторів аденозину, що перешкоджає відкладенню амілоїдних бляшок в мозку, які стають причиною хвороби Альцгеймера. Крім того, кофеїн підвищує чутливість до інсуліну, знижуючи ризик діабету II типу. А це захворювання пов’язане з погіршенням когнітивного статусу. Також кава здатна пригнічувати запальні процеси і знижувати рівень окисного стресу.
Міф четвертий. Кава — це натуральний продукт
Натуральний, може, і натуральний, але, виявляється, крім самої кави, кавових зернах або порошку міститься маса різних домішок. Метод хроматографії дозволяє виділити їх з 95-процентною точністю, так як вони відрізняються від кави вуглеводним складом. Так, у чашці бразильського кави були виявлені пшениця, соєві і звичайні боби, жито, кукурудза, ячмінь, коричневий цукор і крохмальний сироп. Їх, як з’ясувалося, додавали в каву ще до обсмажування.
Після обсмажування вони ставали коричневого кольору, так що «вирахувати» їх було важко. Хоча жоден з цих інгредієнтів не завдає шкоди здоров’ю, смак напою від них стає гіршим.
Також в каві знаходили шматки дерева, гілки, лушпиння кавових бобів та інше сміття. Швидше за все, в цьому винні господарі та працівники кавових плантацій, які намагаються зшахраювати, вважають експерти. Зрозуміло, що ці домішки можуть бути небезпечні для організму. Тому в будь-якому випадку зловживати диво-напоєм не рекомендується!