«Децентралізація: що далі?»

Саме це питання порушували у Асоціації міст України на Національному пресклубі реформ в Києві 5 березня для регіональних ЗМІ України – шостому щорічному заході для регіональних медіа.

Захід відкрив Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан:

«Вже традиційно ми проводимо цей захід для представників регіональних медіа. Зважаючи на тему цьогорічного пресклубу, ми хочемо обговорити те, а що ж буде після здійснення мрій, далі. Дуже приємно, що стратегічні цілі для АМУ та Мінрегіону залишаються сталими та спільними»,- сказав О.Слобожан та надав слово заступнику Міністра розвитку громад та територій України В’ячеславу Негоді.

В’ячеслав Негода підкреслив, що останні роки впровадження реформи підтверджують, що країні потрібні сильні, спроможні громади: «Процес добровільного об’єднання дав практичне розуміння як позитивних, так і негативних аспектів впровадження реформи. Втім, політика і Міністерства, і Асоціації, полягає в тому, що ми підтримуємо громади, які самостійно за цей час вирішили об’єднатись, а якщо в громадах виникає проблема спроможності, – аналізуємо, яким чином можна підсилювати їх. Адже лише спільними зусиллями ми зможемо провести реформу».

На першій тематичній Панелі перед журналістами також виступили експерти ПУЛЬСу.

Світлана Осташко, аналітик АМУ, перезентувала учасникам пресклубу тему «Медична реформа: позиція АМУ щодо механізмів її реалізації». Аналітичний центр проаналізував пропозиції, які надсилали представники громад щодо проєкту постанови Кабміну «Деякі питання удосконалення реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році». Ним визначаються механізми забезпечення оплати медичних послуг, повʼязаних з наданням екстреної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої), паліативної медичної допомоги, медичної допомоги дітям до 16 років, медичної допомоги у звʼязку з вагітністю та пологами, медичної реабілітації.

Обговорили питання створення ринку землі, а також проблеми які з цим пов’язані, про це розповів Директор аналітичного центру АМУ Ярослав Рябошук. Він наголосив що: ринок землі – це один з інструментів комплексної земельної реформи. Адже земельні ресурси є значним джерелом надходжень до місцевих бюджетів, які спрямовуються громадами на вирішення питань місцевого значення: благоустрій, житлово-комунальне господарство, освіту, охорону здоров’я, соціальні допомоги. Відповідно, реформа має відбуватися за участі територіальних громад та органів місцевого самоврядування. Їх вплив на процеси повинен зрости, щоб їхні бюджети не почали скорочуватися.

Йдеться насамперед про збільшення матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування за рахунок передачі земель з державної у комунальну власність, про перегляд процедур та умов безоплатної передачі земель у приватну власність і залучення місцевих громад у процес продажу земельних ділянок приватної власності.

Після обговорень проблем Децентралізацій, на захід завітали представники різних політичних фракцій та парламентських груп.

У Дискусії взяли участь народні депутати України: Зіновій Андрійович, Віталій Безгін, Руслан Трєбушкін, Альона Шкрум, Лариса Білозір, Олексій Гончаренко, кожен розповів про Їхні бачення процесів Децентралізації.

Віталій Безгін:

2020 рік є ключовим для проведення реформи та наголосив, що зміни до Конституції необхідні. Максимально інклюзивний формат обговорення має забезпечити результат: «Чим більше говоримо про децентралізацію, тим більше шансів її успішно впроваджувати». Наразі робочі групи з представників асоціацій ще не дійшли згоди щодо формату функціонування префектів, але формулювання щодо забезпечення територіальної цілісності має бути більш однозначним, без слів про державну безпеку, що можна тлумачити по-різному та зловживати. Щодо недовіри голові громади, вона може бути реалізована по відношенню до голови громади, але з паралельним походом на дострокові вибори, як голови, так і ради. Місцеві вибори цього року мають відбутися на новій адміністративно-територіальній основі.

Лариса Білозір:

висловила переконання, що депутати мають забезпечити якісну реформу децентралізації, щоб вона стала успішною, і обговорення з усіма стейкхолдерами може допомогти у цьому. Щодо головних завдань, критично потрібно завершити формування адмінтерустрою та визначити три рівні управління, однак лише з двома виборними рівнями, а саме – громада та область. На рівні району рада непотрібна, можливо потрібно розглянути не районну раду, а раду округу, куди за посадою будуть входити голови ОТГ, яка матиме свій виконавчий апарат для обслуговування спільних доріг, сміття, лікарень ІІ рівня і інших питань, де будуть спільні інтереси. Не можна взяти досвід Німеччини чи Польщі і перенести на Україну, має бути наша модель реформи децентралізації, яка має запит у громад та у суспільства вцілому, в таких чутливих питаннях, щодо адміннагляду префектами, врахувати статтю 8 Європейської хартії з місцевого самоврядування.

Руслан Трєбушкін:

зазначив, що завдяки активній позиції АМУ, міських голів, стали можливими обговорення проблемних та нагальних питань громад. Головне завдання, щоб утворені в ході реформи громади були реально спроможними.

Щодо запровадження інституту префектів він сказав, що префекти нагадали «смотрящих», як раніше казали в народі. Прописування такого пункту Конституції більше нагадує політичні мотиви. У країнах Європи існують два окремих інститути: місцевого самоврядування і центральної влади. Місцева влада краще розуміє і вирішує питання громад, а центральна влада виконує свої повноваження.

Альона Шкрум:

наголосила, що реформа децентралізації – дійсно успішна, і дала людям відчути справжні результати. Тому важливо, щоб вона завершилась не менш успішно, з врахуванням думки громад та профільних асоціацій. Люди мають відчувати, що можуть вирішувати питання своєї громади та вливати на її благоустрій.

Щодо підготовки тексту конституційних змін народний депутат зазначила, що цей процес має бути відкритим і АМУ має бути до нього долучена. Адже, зміни до Конституції мають залишалися на довгий час для громад, для країни загалом, а не змінюватися кожні п’ять років.

Олексій Гончаренко:

спілкувався з учасниками прес-клубу через он-лан відеозв’язок. Щодо децентралізаційної реформи він зазначив, що це одна з декількох найуспішніших реформ за останні роки. Продовження процесу – це закріплення цих здобутків у Конституції, але будь-які суперечливі положення мають бути виключені. Зараз тривають публічні обговорення, але, власне, з цього слід було починати. Громади мають об’єднуватися добровільно, підкреслив народний депутат.

Також народні депутати відповідали на питання представників регіональних ЗМІ щодо реформи місцевого самоврядування, питання пайової участі, акцизного податку, фінансової підтримки громад.

Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан:

на завершення дискусії підсумував: «Ідея таких пресклубів полягає в тому, що завдяки реформі з децентралізації можна об’єднати представників різних політичних сил, що займаються питанням децентралізації, які дійсно працювали для жителів громад, для поліпшення їх благополуччя та отримання якісних послуг».

Карпатський Вісник

Відправ другу:
Залишіть коментар