У центрі уваги дослідників виявилися учні середньої школи. В цілому дівчатка показали значно вищі результати в навчанні, ніж хлопчики.
Група вчених із США зібрала дані, які зачіпали 1,5 млн п’ятнадцятирічних школярів з 74 країн світу. Були представлені різні країни і континенти. Раніше ці дані були зібрані ООН та експертами Міжнародної програми з оцінки освітніх досягнень учнів. На відміну від більшості схожих наукових пошуків, які зачіпають лише одну дисципліну, нове дослідження торкнулося самих різних предметів (математики, фізики, хімії, читання і т.д.).
У 70% регіонів світу дівчинки показали стабільно вищі результати. Винятком стали Колумбія, Коста-Ріка, а також штат Хімачал Прадеш (Індія). Вчені не беруться назвати причини конкретно цього явища.
У розвинених країнах розрив між успішністю стрімко скорочується. Найкращу успішність учениці демонструють у таких державах як Катар або Об’єднані Арабські Емірати – країнах, де має місце узаконена нерівність. З іншого боку, робити з цього далекосяжні висновки рано, адже Фінляндія і Катар демонструють схожі показники. Іншими словами, прямої залежності між нерівністю статей та успіхами учнів немає. Це явище також не можна списати на економічні фактори.
Керівник групи Девід Гірі (David Geary) стверджує, що в п’ятнадцять років дівчаткам значно простіше дається освоєння математики, читання, а також природничих наук. Вчені хочуть з’ясувати, чому при такій динаміці кількість жінок на керівних постах навіть у розвинених країнах відносно невелика. Фахівці звернули увагу на те, що в багатьох регіонах серед хлопчиків і дівчаток кількість відмінників приблизно рівна (з деякою перевагою в чоловічу сторону). Можливо, в західних країнах саме ця категорія дітей має найвищі шанси домогтися високих результатів у дорослому житті.