Величезний негативний вплив на сприйняття суспільством Угоди про асоціацію справляє фактор зовнішньої агресії з боку Російської Федерації, керівництво якої використовує кожну нагоду, щоб голослівно звинуватити ЄС та Україну в тому, що Угода про асоціацію укладена без консультацій з Кремлем і нібито всупереч інтересам Росії. Про це йдеться у щотижневому аналітичному віснику Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) «Foreign Policy Insight» (Зовнішньополітичні акценти).
При цьому той факт, що відповідно до загальновизнаних норм міжнародного публічного права кожна держава в силу свого суверенітету має право на укладення будь-яких міжнародних договорів з іншими державами та міжнародними організаціями, взагалі ігнорується. Водночас відсутність системних реформ, які би продемонстрували суспільству вигоди від євроінтеграційного курсу, потенційно може значно зменшити рівень його підтримки громадянами України.
Враховуючи це, Президенту, уряду та Верховній Раді України слід невідкладно вирішити низку першочергових питань, які стосуються європейської інтеграції:
По-перше, призначити (першого) віце-прем’єр-міністра з питань європейської інтеграції – міністра європейської інтеграції. Ще у квітні цього року робоча група з європейської інтеграції, створена в рамках експертної платформи «Реанімаційний пакет реформ», вносила Прем’єр-міністру України А.П.Яценюку обґрунтовані пропозиції щодо створення відповідного міністерства чи агентства. Офіційної відповіді досі не надано. Водночас в режимі off record окремі чиновники зазначали, що така ідея слушна, проте не на часі через жорстку економію коштів. Проте, як відомо, «скупий платить двічі». Економія на тому органі, який має стати локомотивом для проєвропейський змін в Україні в ситуації, коли країна перебуває на грані дефолту, виглядає дивною. Зокрема, на фоні сумнівного рішення про створення міністерства інформаційної політики та збереження величезної кількості агентств та комітетів, від яких жодної користі для держави немає.
По-друге, провести широку інформаційну кампанію під егідою уряду та Торгово-промислової палати про переваги, які відкриваються для бізнесу від запуску виконання Угоди про асоціацію.
По-третє, утворити невеликі підрозділи з європейської інтеграції в центральних органах виконавчої влади та обласних державних адміністраціях. При цьому забезпечувати горизонтальну координацію їх діяльності має нині існуючий Урядовий офіс з питань європейської інтеграції, а в майбутньому відповідний (перший) віце-прем’єр-міністр та міністерство європейської інтеграції.
Крім того, важливо забезпечити відповідність нормам та стандартам ЄС всіх законів та підзаконних актів, які мають ухвалюватися в процесі здійснення реформ. Для цього доцільно відновити Урядовий комітет з європейської інтеграції, який існував у 2008-2010 рр., а також надати додаткові контролюючі повноваження Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції.
Для того, щоби Угода про асоціацію стала дієвим інструментом системних перетворень в Україні, вкрай необхідно забезпечити створення та ефективне функціонування чіткої системи координації євроінтеграційної політики, наявність відповідних інституцій та підрозділів з достатніми повноваженнями.
Джерело