Про співпрацю в напрямку організації електронної черги перед пунктами пропуску в зоні діяльності Закарпатської митниці ДФС йшлось на зустрічі митників, представників суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, перевізників, об’єднання роботодавців області, компанії «GoSwift» та уряду Естонії.
Попередньо минулого року закарпатські митники вже ознайомлювались з принципом роботи електронної черги в Естонії.
– Ця зустріч організована для розробки програми імплементації технології, яка вже працює у чотирьох країнах понад вісім років. Компанія «GoSwift» це розробила і впровадила у 2011 році в Естонії. Тепер вона працює в Литві, Латвії, Фінляндії. Подібна система працює й у Білорусі. Ця зустріч і співпраця виникли на підставі вивчення досвіду організації перетину кордону в автомобільних пунктах пропуску різних країн.
Шукаючи інструменти підвищення пропускної здатності та натрапивши на опис цієї технології, зокрема й у спеціалізованих виданнях Всесвітньої митної організації та Європейської комісії, з відкритих джерел знайшли контакти з представниками компанії і, відповідно, розпочали діалог наприкінці 2018 року. Тепер, у зв’язку з тим, що відбувається реформа митниці, здійснюється пошук нових ефективних інструментів перетину кордону, базуючись на європейському досвіді, нами визначено дві позиції, які є пріоритетом – створення автомобільних сервісних зон перед пунктами пропуску та ефективна організація перетину кордону, – розповідає Микола Ясевич, заступник начальника Закарпатської митниці ДФС.
За словами фахівця, наразі в планах – розробити конкретні часові параметри, щоб імплементувати проект «електронні черги», він може запрацювати в червні-серпні 2020 року. Зараз завдання оцінити транспортні потоки за різними видами транспорту у контексті фактичної пропускної здатності пунктів пропуску, мінімальних та максимальних «пікових» навантажень на добу; вивчити місцеву специфіку експортно-імпортних операцій і розробити модель функціонування цієї черги з урахуванням існуючих можливостей організації автомобільних сервісних зон.
Голова роботодавців Закарпаття Володимир Панов зазначив, що вантажні перевезення – одна із десяти проблем, які є у закарпатського бізнесу. Це і екологія, і неможливість гарантувати замовнику, коли буде доставлено товар, тому проблему потрібно вирішувати, адже вона триває дуже довго. Зараз найбільше нам підходить електронна черга. Цей механізм може допомогти всім підприємствам зекономити гроші та час, і гарантовано перетнути кордон тоді коли потрібно, щоб доставити товар до замовника.
Директор компанії «GoSwift» розповів, що допоки в Естонії електронна система бронювання черг не була впроваджена, на кордоні утворювались затори, адже пункти пропуску не справлялись з потоком транспортних засобів. Водії, які очікували тривалий час у черзі мали неналежні умови для очікування і як наслідок забруднювалось навколишнє середовище, фіксувалась небезпечна ситуація на дорогах поблизу пунктів пропуску, а транспортні компанії і власники вантажів зазнавали фінансових втрат. Наразі пункти пропуску майже порожні, власники вантажів, водії, реєструються трьома доступними способами, знають коли їхня черга для перетину кордону, проїжджають вчасно і без жодних затримок проходять митний та прикордонний контроль у встановлений час.
Після обговорення, на якому учасники зустрічі мали змогу зади запитання щодо функціонування системи електронних черг в Естонії, делегація відвідала пункт пропуску «Тиса» Закарпатської митниці ДФС та місця стоянок автомобільного транспорту, де можливо буде реалізувати пілотний проект.