Невдовзі в Україні буде зареєстровано перший харчовий продукт, що має географічне зазначення.
І це гуцульська овеча бриндзя. Таке маркування гарантує якість товару та приналежність продукту до певної території. І використовувати таку назву зможе далеко не кожен виробник.
Гуцульська овеча бриндзя стане першим харчовим продуктом, який отримає географічне зазначення. Розсипчастий, сухий та жирний сир виготовляють з овечого молока з можливістю додавання коров’ячого або козячого. Але тут важливо співвідношення – 80 % продукту складає саме молоко української гірсько-карпатської вівці. Заявку на географічне зазначення подали наприкінці минулого року. Вже у жовтні продукт може отримати офіційну реєстрацію. Але географічне зазначення не варто плутати з торговою маркою.
Для споживача географічне зазначення гарантує якісний, автентичний і традиційний продукт. Для виробника – можливість колективного брендингу, преміум клас товару. Позначка підвищує туристичну привабливість регіону, зберігає його традиції та збільшує прибутки. Як і торгова марка, цей вид ідентифікації є об’єктом права інтелектуальної власності. Далеко не всі виробники зможуть використовувати цю назву. А ті, що мають право, зобов’язані дотримуватися усіх умов.
Окрім овечої бриндзі, географічне зазначення може отримати ще й закарпатський мед та закарпатське вино. Свідченням такої ідентифікації є спеціальна марка на упаковці продукту. Її отримати може будь-який товар, не тільки харчовий. Але сама процедура доволі складна. Адже документ дійсний, поки не втрачається зв’язок продукту й території.