У зв’язку з суттєвим зростанням цін на енергоносії питання встановлення альтернативних обігрівачів стало в Україні надактуальним. Котли на дровах окуповуються за лічені місяці, крім того не шкодять екології.
Європейці вже давно намагаються позбутися залежності від блакитного палива. Так, у країнах ЄС набули широкого поширення альтернативні джерела енергії, зокрема і орієнтовані на відходи деревообробної промисловості.
До прикладу у Чеській Республіці працює державна програма по переходу на спеціальні котли, що використовують в якості палива пелети, брекети, чи щипку. Держава бере на себе 80% витрат на встановлення такого обладнання. Реалізація такого проекту стала можливою внаслідок співпраці з Японією, яка в рамках Кіотського протоколу викупила у ЧР квоту на вихлопи. Виручка від продажу квот урядом Чехії була направлена для фінансування цільових екологічних інвестицій (ЦЕІ) у рамках обумовлених сторонами схем зелених інвестицій (СЗІ).
До слова Україна теж продає свою квоту викидів парникових газів Японії. Однак, враховуючи, що Кіотський протокол і рішення Наради сторін Кіотського протоколу не обумовлюють цільового використання коштів стороною, яка передає квоту, подібна до Чеської система в Україні не працює.
“Я встановив у своїй хаті котел вартістю 5000 дол., 4 000 з яких мені повернула держава. Апарат повністю автоматизований, тож для його роботи мені потрібно тільки 1-2 рази на рік заповнити спеціальний бункер для пелетів. Це звичайна практика у Чехії – маємо дешеве тепло і не шкодимо природі“, – повідомив Закарпатському кореспонденту підприємець з передмістя Усті над Лабем.
Ця практика набуває поширення і в Україні. Так на подібну технологію обігріву перейшли й санаторії Державного управління справами.
“За опалювальний період ми повинні б були заплатити 9 млн. грн. Тож ми порахували, що вигідніше встановити котел за 1,6 млн. грн. та закупити щепи на 1,3 млн. грн. і отримати суттєву економію“, – повідомив директор санаторного комплексу “Пуща-Озерна” ДУС Ростислав Драпушко у сюжеті 5-го каналу.
Більше того, знайшлися компанії-інвестори, котрі за власний кошт встановлюють обладнання, оформлюють людей до себе на роботу та надають послуги з забезпечення теплом установам ДУС. Тож держава, не вкладаючи жодної копійки, отримує суттєву економію.
Також відносно широко поширення котли на продуктах деревини набули і у гірських Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській областях.
Ця європейська практика повинна стати у нагоді уряду України у боротьбі за енергетичну незалежність.