Постачань російського вугілля після 6 грудня в Україну не відбувалося. Про це 11 грудня журналістам Тиждень.uaповідомили у прес-службі Міненерговугілля.
У відомстві зазначили, що минулої суботи кордон перетнули приблизно 50 тис. т палива.
У Міненерговугілля також зазначили, що повідомлять більше інформації у разі нових надходжень.
Водночас, за наявною інформацією, вугілля у Росії купували дві українські компанії: «Центренерго» (3 ТЕС) та ДТЕК (9 ТЕС).
У «Центренерго» станом на 12 грудня повідомили Тиждень.ua про отримання «20-25 вагонів» російського вугілля та зазначили, що це дуже незначні обсяги. Також повідомили, що вказані обсяги надійшли на Зміївську ТЕС у Харківській області. Водночас, у компанії не уточнили, скільки саме тонн російського вугіля було доставлено.
У компанії ДТЕК станом на 12 грудня повідомили про постачання 26 тис. т російського вугілля від початку місяця на Луганську ТЕС, Придніпровську ТЕС та Криворізьку ТЕС.
Загальний об’єм запланованих постачань російського вугілля для ДТЕК у грудні – 625 тис. т.
«У грудні були незначні надходження російського вугілля на ТЕС компанії. Надходить вугілля, відвантажене відправником ще у листопаді. Графік запланованих на грудень постачань вугілля з Кузбасу не виконується. Незначний обсяг вугілля з ростовських активів компанії надходить на Луганську ТЕС – з 4 грудня на адресу станції було відвантажено 35 тис. т вугілля з ШУ Обухівська», – повідомили у компанії.
Також у ДТЕК зазначили, що в Україну надсилають вагони з вугіллям, законтрактовані компанією до 21 листопада.
«Однак, частина з них так і не перетнули російсько-український кордон. Нові відвантаження вугілля не відбуваються», – додали у ДТЕК.
У Міненерговугілля та «Центренерго» також заявили про затримку відвантажених обсягів вугілля на українсько-російському кордоні. Водночас, ані в міністерстві, ані в енергетичних компаніях не змогли пояснити причини затримки, зазначивши, що вони можуть бути як логістичними, так і інфраструктурними, а за перевезення і доставку відповідають Укрзалізниця та російський оператор залізниць РЖД.
8 грудня в.о. голови Укрзалізниці Максим Бланк заявив про поновлення вугільних перевезень територією східних областей України, однак зауважив, що швидкість залежить від низки чинників.
«Це і екстрене відновлення зруйнованої інфраструктури, це розмінування окремих ділянок, це узгоджені «вогневі» коридори, це координація диспетчеризації руху з захопленою Донецькою залізницею, це особливі митні процедури, це, зрештою, пріоритетність тих чи інших транспортних перевезень. Іншими словами – це координація на рівні Міненерго, МВС, Міноборони, Фіскальної служби і тд… Подальші можливі обсяги перевезення вугілля, в першу чергу, будуть залежати від можливості вирішувати перераховані вище завдання», – зазначив тоді він.
Як повідомлялося, 5 грудня уряд на місяць продовжив дію надзвичайних заходів на ринку електроенергії.
Нагадаємо, на трьох державних ТЕС, які належать “Центренерго”, лишилося тільки 40 тис. т вугілля.