Голова громадської ради при Ужгородськоій міській раді Олександр Пересоляк та голова комітету житлово-комунального господарства Громадської ради Микола Пастухов вирішили розібратися, як ведеться робота на території полігону твердих побутових відходів у селі Барвінок Ужгородського району.
Належне утримання полігону, знешкодження та захоронення відходів повинно було б здійснювати комунальне підприємство «КАТП-072801». Однак члени ГР УМР виявили, що на території полігону працює 70-80 осіб циганської національності, які відбирають із сміття вторинну сировину та здають її незрозумілій фірмі на території того ж полігону.
Як з’ясувалося, цигани за 1 кг паперу отримують по 35 копійок, склобою – 25 копійок, пластика – 1 грн. За день вони здають сміття на 2-2,5 тис. грн., інколи – на 3-4 тис. грн.
Враховуючи, що ціни для ромів занижаються приблизно втричі, реальні обороти таємничої фірми за день сягають близько 10 тис. грн. , а за рік – 3 млн. грн.
Втрати для бюджету становлять не менше 600 тис. грн. податків за рік, а якби даним видом діяльності займалося комунальне підприємство – то усі 3 млн. потрапили б до місцевого бюджету!
Правова кваліфікація
Якщо на територію полігону ТПВ протягом року потрапляє майно вартістю близько 3 млн. гривень, а якась фірма за допомогою праці ромів це майно відкрито та безоплатно вилуч, то такі дії дуже схожі на грабіж, який кваліфікується за ст. 186 Кримінального кодексу України (грабіж).
Згідно із ч.5 ст. 186 Кримінального кодексу України, відкрите викрадення чужого майна (грабіж) в особливо великих розмірах або організованою групою карається позбавленням волі на строк від восьми до тринадцяти років із конфіскацією майна.
Окрім того, якщо, за оцінками членів ГР, до бюджету не потрапляє близько 600 тис. грн., то може мати місце злочин, який кваліфікується ст. 212 Кримінального кодексу України як ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів).
Згідно із ч.5 ст. 212 Кримінального кодексу України умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у в особливо великих розмірах караються штрафом від п’ятнадцяти тисяч до двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
Висновки
Зрозуміло, що питання нелегального відбору вторинної сировини на полігоні ТПВ у с. Барвінок є тільки верхівкою айсберга проблем із захороненням сміття м. Ужгорода, які потребують негайного вирішення. Однак, у Громадської ради закономірно виникає запитання: чому на сьогоднішній день об’єкт, який повинен приносити кошти в місцевий бюджет є збитковий та приносить дохід невідомій фірмі? Можливо, окремим чиновникам із міської ради не вигідно, щоб хтось інвестував кошти у питання захоронення сміття та офіційно сплачував податки до місцевого бюджету і набагато вигідніше покласти собі в кишеню 3 млн. грн.?
Сюжет телеканалу 1+1 з приводу прийому вторинної сировини в Україні: